POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1419/UPO-415-105/06/GS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2006, sygn. 1419/UPO-415-105/06/GS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych: 1) zwrotu wkładu występującemu ze spółki osobowej wspólnikowi 2) dochodu wynikającego z remanentu likwidacyjnego sporządzonego na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2006r.(data wpływu 28.04.2006r.)złożonym przez wspólników spółki jawnej, uzupełnionym pismem złożonym w dniu 22.05.2006r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik działalność gospodarczą prowadzi od 1994r. W latach 1994-2002 w formie spółki cywilnej, a następnie w formie spółki jawnej. Obydwie te formy są spółkami osobowymi, w których opodatkowane podatkiem dochodowym są dochody każdego ze wspólników w zależności od udziału każdego ze wspólników w dochodach spółki. Wspólnicy spółki z dochodu po opodatkowaniu znaczną część tych dochodów inwestowali w spółkę zwiększając jej majątek. Obecnie jeden ze wspólników chce zwrotu swojej części majątku związanego z wystąpieniem ze spółki. Podatnik występujący ze spółki nie podejmie żadnej działalności gospodarczej.

2. Przedmiot interpretacji: Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zwrot wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej wkładu, który powstał z dochodu po opodatkowaniu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy będzie podlegał opodatkowaniu dochód wynikający z remanentu likwidacyjnego sporządzonego na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika zwrot wspólnikowi wniesionego wkładu, który powstał z dochodu po opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega opodatkowaniu. Opodatkowanie podatkiem dochodowym remanentu likwidacyjnego może wystąpić pod warunkiem wystąpienia przesłanek wynikających z art. 24 ust. 3 i art. 44 ust. 4 ustawy.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do art. 22 ustawy z dnia 15.09.2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna nie ma osobowości prawnej. Zatem do opodatkowania uzyskiwanych dochodów wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych ma zastosowanie ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 65 § 1-5 Kodeksu spółek handlowych wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się spółki jawnej z byłym wspólnikiem. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika. Następuje to przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Udział wypłacony wspólnikowi powinien uwzględniać wniesione do spółki wkłady, a także nadwyżkę majątkową ponad wniesione przez wspólników wkłady.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zgodnie z tą zasadą dochody z udziału w spółce jawnej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika występującego ze spółki w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki. Przy czym, zysk - jest to nadwyżka wpływów nad wydatkami w działalności gospodarczej, który zgodnie z w/w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu osobno u każdego wspólnika.

W myśl art. 9 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W przypadkach, gdzie majątek spółki wzrasta sukcesywnie i sukcesywnie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a wzrost majątku spółki w latach prowadzenia działalności gospodarczej był opodatkowany u każdego wspólnika, to wówczas w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki uzyskany przez niego przychód z tytułu zwrotu przypadającego proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach majątku spółki nie skutkuje u niego powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż oznaczałoby to opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego dochodu.

Natomiast, jeśli wystąpienie wspólnika ze spółki jest dla niego równoznaczne z wygaśnięciem źródła przychodu jakim jest działalność gospodarcza, a tym samym nie będzie on kontynuował tej działalności ani w ramach innej spółki osobowej ani samodzielnie, to po jego stronie powstaje obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu obliczonego w sposób określony w art. 24 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: - w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, - nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, - osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, - nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Podatnika w kwestii, że zwrot wspólnikowi wniesionego wkładu, który powstał z dochodu po opodatkowaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest prawidłowe, pod warunkiem, że kwota wypracowanego przez spółkę zysku od początku prowadzenia działalności gospodarczej stanowiła dochody wcześniej uzyskane i opodatkowane, co można jednoznacznie ustalić na podstawie urządzeń księgowych Spółki.Również w przedstawionym stanie faktycznym, gdzie Podatnik podaje, iż po wystąpieniu ze spółki wspólnik nie będzie dalej prowadził działalności gospodarczej - stanowisko w sprawie opodatkowania dochodu wynikającego z remanentu likwidacyjnego sporządzonego na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki jest prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku