P O S T A N O W I E N I E;Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - PDI-415/1/14/BF/7/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2006, sygn. PDI-415/1/14/BF/7/06, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E;
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2006 r. co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu (prowizja bankowa i odsetki od kredytu na działalność gospodarczą)- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E ;
W dniu 30.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach działalności gospodarczej wybudował Pan budynek mieszkalno-usługowy. Kilka mieszkań sprzedano dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej co udokumentowano fakturami VAT, a pozostałe mieszkania oraz dwa lokale użytkowe przeznaczono pod wynajem. W związku z budową tego budynku oraz z finansowaniem innych zobowiązań zaciągnięto kredyt w rachunku. Od udzielonego kredytu bank pobrał prowizję oraz naliczył odsetki. Budynek został oddany do użytkowania w miesiącu grudniu 2005 r. końcowym protokołem odbioru. Lokale użytkowe oraz mieszkania, które nie zostały sprzedane przyjęto jako środki trwałe, od których będzie naliczana amortyzacja.
W związku z powyższym kieruje Pan pytanie:
Czy prowizje i odsetki od kredytu należy rozliczyć proporcjonalnie do poniesionych wydatków (zakupów związanych z inwestycją i innych zakupów).
Zdaniem Pana:
Prowizję i odsetki od kredytu należy rozliczyć proporcjonalnie do dokonanych zakupów.
Odpowiadając na złożone zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, co następuje;
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą odnosząc wydatki do kosztów uzyskania przychodów mają obowiązek uwzględniać w tym zakresie uregulowania wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) Przepis ten stanowi, ze kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod nw. warunkami:
- wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą
- ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu
a ponadto wydatki te nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), natomiast zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 32 tejże ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Brzmienie powołanych wyżej przepisów nie uzależnia możliwości zaliczania do kosztów, odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe, pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa (co znajduje odzwierciedlenie np. przez uwzględnienie ich w ewidencji środków trwałych), podobnie jeśli kredyt został przeznaczony na dofinansowanie bieżącej działalności gospodarczej, istotne jest, na jaki cel faktycznie zostały wydatkowane środki z zaciągniętego kredytu. Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczona na prowadzoną działalność gospodarczą to uznać należy, iż również poniesione przez pożyczkobiorcę (kredytobiorcę) opłaty związane z tą pożyczką (kredytem) np. z tytułu prowizji, ubezpieczenia kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów dla celów podatkowych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji, zatem w przypadku spożytkowania pożyczki (kredytu) np. na zakup środka trwałego, w tym przypadku wytworzenie środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania, podwyższają wartość środka trwałego ustalaną dla celów amortyzacji, natomiast płacone po tym okresie są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
Z treści złożonego zapytania wynika, iż udzielony kredyt został spożytkowany na finansowanie budowy budynku mieszkalno-usługowego oraz finansowanie innych zobowiązań wobec dostawców.
Zatem uznać należy, iż płacone od nich odsetki oraz związane z ich uzyskaniem wydatki, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów- proporcjonalnie do ponoszonych wydatków, przy czym odsetki spłacone w okresie realizacji inwestycji (budowa budynku mieszkalno-usługowego do celów działalności gospodarczej) mogą być odniesione do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne, ustalone od wartości początkowej tejże nieruchomości, podwyższonej o odsetki spłacone przed jego przekazaniem do użytkowania.
Natomiast odsetki naliczone po jego przyjęciu do używania są zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.
Biorąc pod uwagę powyższe - zajęte przez Pana stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Lubinie