POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1433/NG/GF/415-52/MK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2006, sygn. 1433/NG/GF/415-52/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216 § 1 i art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz.60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca posiada zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wydane przez Delegaturę Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu m. st. Warszawy na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży, obuwia, odzieży skórzanej, art. nieżywnościowych oraz wynajem nieruchomości na własny rachunek. Działalność prowadzona jest we własnym lokalu.Działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym 19 % .Z uwagi na drastycznie spadającą sprzedaż wnioskodawca chce ograniczyć swoją działalność tylko do wynajmu lokalu użytkowego stanowiącego środek trwały w firmie.

Pytanie podatnika:

Czy w dalszym ciagu może się rozliczać z podatku dochodowego w ramach podatku liniowego i czy ma obowiązek zlikwidowania działalności w zakresie handlu detalicznego?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem wnioskodawcy w dalszym ciągu może rozliczać się z osiąganych dochodów z najmu podatkiem liniowym 19 %, bez konieczności dokonywania likwidacji tych zakresów działalności gospodarczej, których wykonywać nie zamierza.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art.10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) zostały wyodrębnione jako dwa źródła przychodów:
- w pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza
- w pkt 6 - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku, związanych z działalnością gospodarczą.
W myśl przepisu art. 5a pkt 6 w/wym ustawy o podatku dochodowym przez pojęcie pozarolnicza działalność gospodarcza rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 - 9.Zaliczenie otrzymywanych przychodów z najmu do przychodów z działalności gospodarczej może nastąpić, gdy najem stanowi wyłączny przedmiot lub jest jednym z rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, jeżeli najem dotyczy składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą uzyskane przychody z tego tytułu stanowią także przychody z działalności gospodarczej.Z uwagi na to, że wnioskodawca dokonał zgłoszenia najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz wynajmowana nieruchomość stanowi składnik majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie ma przeszkód, aby przychody osiągane z tytułu wynajmu lokalu użytkowego rozliczane były z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, również z zastosowaniem liniowej stawki podatku w wysokości 19 %, o której mowa w art.30c w/wym ustawy o podatku dochodowym, z zachowaniem warunków o których mowa w art.9a tej ustawy.Zaprzestanie wykonywania jednej lub kilku rodzajów działalności wymienionych w zaświadczeniu nie wiąże się z obowiązkiem likwidacji tych działalności i wykreśleniu ich z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów