P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-415/133/06/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.07.2006, sygn. 1419/UPO-415/133/06/MP, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać Podatnikowi pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając jego stanowisko odnośnie wydatków na rehabilitację, przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2006r. uzupełnionym w dniu 05.07.2006r.o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik posiada orzeczenie Komisji Lekarskiej do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia. Jest po złamaniu kręgosłupa, porusza się o kuli lub wózkiem. Z uwagi na sztywną lewą nogę, często zawadza się o nierówną powierzchnię i przewraca się. W związku z tym chciałby obłożyć płytkami antypoślizgowymi schody i balkony oraz wykonać podjazd do garażu i wyłożyć polbrukiem dojście do schodów. Prace te miałyby na celu wyrównanie powierzchni, po której Podatnik często się porusza.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy poniesione wydatki na ww. prace, może zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne ?.

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż z uwagi na znaczny stopień niepełnosprawności narządu ruchu, poniesione wydatki może zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyW świetle art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) dochodem podlegającym opodatkowaniu jest dochód ustalony na podstawie przepisów ustawy po odliczeniu od niego wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osoba niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wyczerpujący katalog wydatków uznawanych za wydatki na cele rehabilitacyjne zawarty jest w art. 26 ust. 7a (punkty 1-15). Samo pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie go do zmienionych warunków życia.

Przepisy ww. art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,precyzyjnie określają rodzaje wydatków wchodzących w zakres ulgi rehabilitacyjnej.Przepisy punktu 1 wspomnianego artykułu 26 ust. 7a stanowią , że wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności są wydatkami na cele rehabilitacyjne i jako takie podlegają odliczeniu od dochodu stosownie do przepisów ustawy. Wyrównanie powierzchni poprzez obłożenie płytkami antypoślizgowymi schodów i balkonów w budynku mieszkalnym, w opisanym stanie faktycznym, ma na celu przywrócenie Podatnikowi aktywności poprzez fizyczne przystosowanie do zmienionych warunków życia stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, a więc wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 26 ust.7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, jest posiadanie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Wśród wydatków określonych w art. 26 ust.7a nie zostały przewidziane wydatki poniesione na adaptację terenu wokół budynku mieszkalnego, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zatem wydatki na adaptację terenu wokół budynku mieszkalnego, w opisanym stanie faktycznym tj. wykonanie podjazdu do garażu dla wózka inwalidzkiego i wyłożenie polbrukiem dojścia do schodów, choć podyktowane potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności Podatnika, w związku z tym, że nie zostały objęte odrębnym odliczeniem w ramach ulgi rehabilitacyjnej - nie stanowią wydatków na cele rehabilitacyjne i nie podlegają odliczeniu od dochodu. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku