P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDF-415/106/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.11.2006, sygn. PDF-415/106/06, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku złożonego 26 września 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące momentu zaliczenia do przychodu podlegającego opodatkowaniu wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż w spółce cywilej, w której podatnik jest wspólnikiem, zatrudniane są osoby w ramach stosunku pracy oraz umów cywlilnoprawnych. Wynagrodzenia wypłacane z tych tytułów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i spółka w ramach tych czynności jako płatnik tego podatku jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i terminowego wpłacenia właściwemu organowi podatkowemu pobranych zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych, których źródłami są przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwoty pobranego podatku stanowią dochody budżetu państwa, a spółka nie pobierała zryczałtowanego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 28 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie: Czy pobrane wynagrodzenie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, że przychody z tytułu wynagrodzenia przysługującego płatnikom podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie wówczas, gdy zostały przez nich uzyskane. Płatnicy prowadzący działalność gospodarczą, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winni zaliczyć wynagrodzenia płatników z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa jako pozostałe przychody i odprowadzić należny podatek dochodowy w miesiącu, w którym pobrano to wynagrodzenie.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Wynagrodzenie przewidziane w art. 28 ustawy Ordynacja podatkowa ma charakter fakultatywny. Płatnicy podatków stanowiących dochód budżetu państwa mogą, ale nie muszą korzystać z tego uprawnienia - ustawodawca wyraźnie stwierdził bowiem, że owo wynagrodzenie przysługuje, a zatem jest to przywilej, a nie obowiązek.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 pkt 6, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że do tych przychodów nie stosuje się zasady przewidzianej w art. 14 ust. 1 cyt. ustawy, a odnoszącej się do przychodów z działalności gospodarczej, zgodnie z którą to zasadą za przychód z tej działalności uważa się kwoty należne. Czynności płatników nie mają bezpośredniego związku z prowadzeniem (bądź nie) działalności gospodarczej, identyczne obowiązki zostały bowiem nałożone na wszystkich płatników, bez względu na ich status prawny oraz bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie.
W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące momentu zaliczenia do przychodu wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto