P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2-415-39-06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2006, sygn. PD-2-415-39-06, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.10. 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie czy w sytuacji gdy zakupiony towar nie został sprzedany ponieważ został przywłaszczony przez pracowników, co stwierdzono w wyniku przeprowadzenia remanentu kontrolnego należy ustalić przychód z działalności i opodatkować podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności gospodarczej.
Oznacza to, że przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu wymienionego przepisu powstaje w chwili dokonania świadczenia (np. wydania towaru).
Przy czym dla określenia chwili powstania przychodu bez wpływu pozostaje okoliczność, czy zapłata należności za świadczenie została rzeczywiście otrzymana.
Jeżeli towar nie został wydany, nie ma faktury na sprzedaż to w takiej sytuacji nie powstaje przychód.
Natomiast bez znaczenia dla powstania zobowiązania podatkowego byłby fakt iż towar został wydany, a wynikające z faktur należności nie zostały przez podatnika otrzymane.
Jednocześnie nadmienia się że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 wym. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
Odszkodowaniem będzie kwota pieniężna stanowiąca rekompensatę, wyrównanie poniesionych strat otrzymana od pracowników.
Ponieważ odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy - ewentualny zwrot wartości pieniężnej przez pracowników będzie zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej w dacie jego otrzymania.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
-zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
-stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu