P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/429/63/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2006, sygn. 1432/IPdg2/415/429/63/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 25.04.2006r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego 27.04.2006r. / uzupełnionym dnia 24.05.2006r. zwrócił się Pan, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Jest Pan pracownikiem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatrudnionym na umowę o pracę.
Na mocy odpowiedniej umowy z Ministerstwem Gospodarki i Pracy, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały powierzone obowiązki Instytucji Wdrażającej Działanie 2.4 pn. Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw dla wymogów ochrony środowiska, w ramach Sektorowego programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006 /SPO WKP/.
Program ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego / EFRR / i obowiązuje na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004r. wraz z późniejszymi zmianami, w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006 / Dz. U. Nr 166, poz. 1744 / oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004r. wraz z późniejszymi zmianami, w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006 / Dz. U. Nr 197, poz. 2022 i 2023 /.

Zgodnie z obowiązującym zakresem obowiązków, powierzone Panu obowiązki dotyczą prowadzenia spraw związanych z przygotowaniem, wdrażaniem, monitorowaniem i kontrolą projektów realizowanych w ramach Działania 2.4 SPO WKP. Zaliczka na podatek dochodowy odprowadzana jest przez zakład pracy. W tej sytuacji płatnik nie ma możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia, gdyż wynagrodzenie płacone jest ze środków krajowych.

W późniejszym okresie wynagrodzenie to w 75% jest refundowane poprzez dokonanie przelewu na rachunek NFOŚ i GW z konta programowego, na którym gromadzone są bezzwrotne środki pomocowe do obsługi tego działania.
Refundacja odbywa się na podstawie umów zawieranych pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Pracy a NFOŚ i GW w ramach Działania 3.1 SPO WKP, lata 2004 - 2006.
Jest to Działanie w zakresie pomocy technicznej pn. wsparcie zarządzania SPO - WKP, którego celem jest techniczne i finansowe wsparcie procesu przygotowania, monitorowania, oceny i kontroli, służące sprawnemu wdrażaniu SPO WKP oraz efektywnemu wykorzystaniu środków EFRR.
Umowy w ramach Działania pomocy technicznej SPO WKP są zawierane na określony przedział czasowy - zazwyczaj na okresy półroczne.
Dofinansowanie wyrażone procentowo wynika z zasad programowych oraz w konsekwencji z zapisów umowy, określających, że refundowane będzie 75% wynagrodzenia brutto, zaś pozostałe 25% stanowi wkład krajowy. Refundacja ta odbywa się zazwyczaj w przedziałach półrocznych tzn. dokumenty dot. rozliczenia refundacji za wynagrodzenia za pierwsze półrocze są składane w drugim półroczu, zaś za drugie półrocze - w pierwszym półroczu roku następnego.
Nie jest możliwe bezpośrednie wypłacanie środków pieniężnych z konta programowego pracownikom zaangażowanym we wdrażanie programu, gdyż program ten działa na zasadzie refundacji już poniesionych wydatków, czyli wydatek musi zostać pokryty najpierw ze środków statutowych NFOŚ i GW.

Treść pytania:
Czy dochody z tytułu wynagrodzeń za pracę wykonywaną bezpośrednio przy realizacji tego programu podlegają zwolnieniu od opodatkowania i czy w związku z powyższym przysługuje Panu prawo skorygowania zeznań, w których wykazał Pan te wynagrodzenia, jako podlegające opodatkowaniu.

Stanowisko podatnika:
Uważa Pan, że do Pana wynagrodzeń uzyskiwanych z tytułu wykonywania czynności związanych bezpośrednio z realizacją zadań finansowanych w części ze środków bezzwrotnej pomocy EFRR będą miały zastosowanie przepisy art. 27 ust. 1 pkt 46 u opdof. Dodatkowo w związku z faktem, iż refundacja następuje ze sporym opóźnieniem uważa Pan, że ma Pan prawo skorygować zeznanie podatkowe, które złożono przed dokonaniem refundacji za dany rok podatkowy.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm. / opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a w/w ustawy.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a/ pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
b/ podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że przedmiotowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy dochodów uzyskanych przez podmioty, które:
- otrzymały bezzwrotne środki pomocowe bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych lub
- są beneficjentami pomocy, którzy otrzymali w/w środki za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dochody otrzymywane w ramach stosunku pracy pochodzą w części ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Natomiast Pan jest zatrudniony bezpośrednio przy realizacji programu finansowanego z tego funduszu / w ramach programu wykonuje Pan czynności o charakterze merytorycznym, a nie pomocniczym /.

Wobec faktu, iż spełnione zostały obie przesłanki, dochód Pana jako osoby , która bezpośrednio realizuje cel programu będzie korzystać z przedmiotowego zwolnienia, od podatku dochodowego w części sfinansowanej ze środków pomocowych. Zwolnienie takie przysługuje także w sytuacji, gdy wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę płatnik wypłacił z własnych środków a następnie na poczet "środków własnych" zostanie przekazane dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy. Zakres prac służących realizacji programu, wykonywanych przez osoby fizyczne winien jednoznacznie wynikać z zawartych umów. Ponadto płatnik - beneficjent pomocy powinien posiadać dokumentację potwierdzającą spełnienie pozostałych przesłanek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy.

W związku ze zwolnieniem tych dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym , zaliczki na podatek odprowadzone przez płatnika podlegają zwrotowi. Jeżeli zatem w złożonym zeznaniu podatkowym za dany rok wykazał Pan dochód wolny od podatku jako dochód podlegający opodatkowaniu, ma Pan prawo skorygować to zeznanie.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany