POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1426/US300/KCz/415-25/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. 1426/US300/KCz/415-25/06, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Pana J. wnioskiem z dnia 19.04.2006r. (data wpływu 20.04.2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż zbycie udziałów nie będących w obrocie publicznym ,przez współudziałowca występującego ze spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym , podatnik jako pracownik Przedsiębiorstwa, w ramach prywatyzacji nabył 17 udziałów po 500zł, a następnie 10 udziałów od współudziałowców występujących ze spółki. Łącznie w latach 1992-1998 objął 27 udziałów za kwotę 13.500zł. Po wystąpieniu ze spółki (przejście na emeryturę) nastąpiło zbycie posiadanych udziałów na rzecz innego współudziałowca za kwotę 270.000zł. Podatnik wyjaśnia, że przedmiotowe udziały nie były w obrocie publicznym w ramach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r.- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.z 2002r. Nr 49, poz.447 ze zm.) .Zdaniem podatnika, zgodnie z art.5a pkt 9,10 i 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) zbycie tych udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, dlatego też niesłusznie złożył w dniu 19.04.2006r. zeznanie podatkowe PIT-38 za 2005r obliczając 19 % podatek za zbycie udziałów.

Organ podatkowy informuje, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a -c).Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa sie kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 17 ust.2 ww. ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa między innymi w ust.1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy. W związku z tym przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny , znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Na podstawie art.30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust.1f lub art. 23 ust.1 pkt 38. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów kapitałowych nie łączy się z innymi dochodami. Na podstawie art. 30b ust. 6 tejże ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia między innymi papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz z udziałów w spółkach mających osobowość prawną i obliczyć należny podatek dochodowy. Zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie podatnicy zobowiązani są wpłacić należny podatek dochodowy wynikający ze złożonego zeznania (art. 45 ust.4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Reasumując należy stwierdzić, iż dochód uzyskany ze sprzedaży udziałów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Tutejszy organ informuje, iż nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści stanu faktycznego.Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia- na podstawie art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j. t.Dz.U.z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.

Urząd Skarbowy w Siedlcach