POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1426/US300/KCz/415-31/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. 1426/US300/KCz/415-31/06, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Centrum wnioskiem z dnia 04.05.2006r. (data wpływu 10.05.2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej nie stosowania kosztów uzyskania przychodów od świadczenia integracyjnego - za prawidłowe , natomiast w części nie stosowania ulgi podatkowej- za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym Centrum jest jednostką organizacyjną , realizującą reintegrację zawodową i społeczną poprzez kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych, nabywanie umiejętności zawodowych , a także naukę planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem. Zasady tworzenia Centrum określa ustawa z dnia 13.06.2003r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U.Nr 122, poz. 1143), a zadania wymienione w ustawie realizowane są poprzez zatrudnienie socjalne tj. możliwość uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez Centrum.Uczestnicy są przyjmowani do Centrum , po podpisaniu z nimi indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego i przysługuje im świadczenie integracyjne wypłacane w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez okres próbny jednego miesiąca i 80% zasiłku przez kolejnych 11 miesięcy uczestnictwa w zajęciach. Od wypłaconych uczestnikom świadczeń integracyjnych obliczana jest i pobierana zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu. Zdaniem Centrum zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacane uczestnikom świadczenie integracyjne nie jest przychodem ze stosunku pracy , dlatego też nie ma obowiązku stosowania kosztów uzyskania , jak też ulgi podatkowej.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny organ podatkowy stwierdza, że uznaje w części przedstawione stanowisko za prawidłowe, a w pozostałej części za nieprawidłowe.W myśl art. 35 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnik jest zobowiązane m.in. centrum integracji społecznej- od wypłaconych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13.06.2003r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. Nr 122, poz. 1143)-pomniejszonych o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 .Art. 35 ust. 3 cytowanej ustawy stanowi, że zaliczki o których mowa w ust.1 pkt 7 za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w myśl którego zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia , z zastrzeżeniem ust.1a, wynoszą:

  1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali-19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Z zapisów zawartych w art. 35 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust.3 zmniejsza się o kwotę, stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli zaliczkę pobierają płatnicy określeni w ust. 1 pkt 1, 2 , 4 i 7, a podatnik przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie osiąga równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art. 28 i 30 oraz w art. 30a-30c. Reasumując należy stwierdzić, iż przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń integracyjnych nie należy stosować kosztów uzyskania przychodu, natomiast obliczoną zaliczkę należy pomniejszyć o kwotę ulgi podatkowej , po uprzednim złożeniu przez podatnika stosownego oświadczenia.Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia- na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j. t. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.

Urząd Skarbowy w Siedlcach