Z treści złożonego zapytania wynika, iż od lutego 2004 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. - Interpretacja - U.S.I/3.415-25/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2006, sygn. U.S.I/3.415-25/2006, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania wynika, iż od lutego 2004 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem, czy prawidłowym jest wpisanie do ewidencji środków trwałych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej prywatnego samochodu osobowego, którego współwłaścicielem jest również Pana ojciec oraz zaliczenie w koszty uzyskania przychodów, wydatków związanych z użytkowaniem w/w pojazdu.

Zdaniem Pana, zgodnie z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprawne jest wpisanie do ewidencji środków trwałych wartości początkowej samochodu w proporcji w jakiej pozostaje Pana udział.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 22n ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast zgodnie z art. 22a cyt. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, przychody ze wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zatem w przypadku posiadania samochodu osobowego stanowiącego współwłasność, wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych w wartości wynikającej z proporcji, w jakiej pozostaje w nim Pana udział jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Z treści art. 22 ust. 1 wynika, iż poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej, zatem wydatki poniesione na eksploatację samochodu stanowiącego majątek firmy i wykorzystywanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej będą stanowić koszty uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych, które zostały przez ustawodawcę wymienione w art. 23 ustawy.

Wobec powyższego, przedstawione przez Pana w tym zakresie stanowisko należy uznać - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim