W dniu 31.03.2006 r. zwrócił się Pan z pytaniem, czy rozpoczynając działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowan... - Interpretacja - US.I-415/13/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2006, sygn. US.I-415/13/2006, Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 31.03.2006 r. zwrócił się Pan z pytaniem, czy rozpoczynając działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może udokumentować zakup towarów (w które będzie się Pan zaopatrywał za granicą kraju, głównie w Niemczech i Holandii na tzw. "wystawkach" zbierając wystawione na ulicach przed domami obcokrajowców przedmioty) oświadczeniem w którym zostaną wymienione i opisane wszystkie przedmioty zebrane podczas takiego wyjazdu.

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu wynika, iż zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne polegającą na sprzedaży przywożonych z za granicy używanych towarów domowego użytku, które nabywane byłyby nieodpłatnie na tzw. "wystawkach". Artykuł 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) reguluje, co może stanowić dowód zakupu, a mianowicie otrzymane faktury, rachunki, paragony, dowody wewnętrzne oraz opis otrzymanego towaru. Ten sam artykuł w dalszej części, tj. w ustępie 3 stanowi, iż do udokumentowania zakupów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze podatkowej są:

  1. dowody księgowe, którymi są faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach
  2. inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej przebiegiem i zawierające co najmniej:
    • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
    • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej
    • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
    • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

Przepisy prawa podatkowego nie normują w żaden sposób zasad dokumentowania nabycia rzeczy ruchomych (towarów) porzuconych przez poprzedniego właściciela w zamiarze wyzbycia się ich własności w miejscu zwanym "wystawką". Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z przepisem art. 180 i 181 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) właściciel może wyzbyć się rzeczy ruchomej przez to, że w tym zamiarze je porzuci. Własność ruchomej rzeczy niczyjej nabywa się przez jej objęcie w posiadanie samoistne. Zdaniem tutejszego organu podatkowego nabycie towarów nieodpłatnie może być udokumentowane innymi dowodami niż faktury lub rachunki, a w szczególności opisem zawierającym co najmniej nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość, datę sporządzenia dokumentu oraz podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji.

W związku z powyższym, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku i orzeka jak w sentencji postanowienia.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Pana rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli