Zgodnie z art. 3 ust. 2a i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) os... - Interpretacja - PD III 415/74/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. PD III 415/74/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 3 ust. 2a i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z art. 15 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w dniu 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.) wynagrodzenie, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej albo radzie zarządzającej spółki, mającej siedzibę w drugim umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
W myśl art. 29 ust. 1 pkt 1 w.cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów, z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu lub członkostwa w radach nadzorczych, pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
Płatnik dokonując poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 w.cyt. ustawy, nie pomniejsza przychodu o koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 ustawy.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego, skoro w świetle ww. umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu przychody nierezydenta z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu podlegają opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to do diet i należności za czas podróży służbowej zastosowanie będzie miało zwolnienie przedmiotowe uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy.
Zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju, zastrzeżeniem art. 13.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego informuje ponadto, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz. U. Nr 42, poz. 366), zostało uchylone w dniu 29.03.2004 r.Także wskazana w piśmie umowa z dnia 14.05.2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, nie ma zastosowania do przychodów członków władz spółek uzyskanych w 2004 r.
Zgodnie bowiem art. 32 ust. 3 w.cyt. umowy, umowa ta jak i protokoły do niej załączone, przestaną być stosowane w odniesieniu do podatków pobieranych "u źródła" do kwot dochodu osiągniętego w dniu 1 stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym umowa wejdzie w życie.

Dolnośląski Urząd Skarbowy