P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-120/06/R1

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. PD/415-120/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21.06.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 03.07.2006 r.) - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach firmy " .................. ", która realizuje projekt w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Działanie 2.3: "..." Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.We wniosku zawarła Pani zapytanie, czy wydatki związane z obsługą projektu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i czy otrzymane zwroty poniesionych wydatków (dotacje), stanowią przychód z tyt. działalności gospodarczej.

Art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Realizowany przez Panią projekt jest współfinansowany ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, które stanowią refundację wcześniej poniesionych wydatków, zatem nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym.
Z uwagi na powyższe otrzymane dotacje stanowić będą przychód z działalności gospodarczej.
Z kolei, zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Równocześnie zauważa się, że warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo - skutkowego tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatek ten więc musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania tego związku.
Przy spełnieniu w/w warunków, poniesione wydatki będą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa jej dotyczących;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy, nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze