P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDF/415-11/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2006, sygn. PDF/415-11/06, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10.03.2006r. ( data wpływu 13.03.2006r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 10.03.2006r. ( uzupełnionym pismami z dnia 24.03.2006r. oraz 27.03.2006r. ) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zlecił Pan Fortis Securities S.A. Domowi Maklerskiemu powołanemu przez Fortis Bank Polska S.A. zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Zarządzanie portfelem polegało na sprzedaży i zakupie akcji i innych papierów wartościowych np. jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, ubezpieczeniowych, emerytalnych na Pana zlecenie za powierzone środki pieniężne, oraz deponowanie ich na rachunku papierów wartościowych. Wysokość opłat udokumentowana jest comiesięcznymi fakturami wystawionymi przez Fortis Securities.

Poniesione w 2005r. opłaty za zarządzanie portfelem papierów wartościowych dotyczą tylko i wyłącznie przychodów wykazanych w PIT-8C, które będą zadeklarowane w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Pana zdaniem opłaty za zarządzanie portfelem papierów wartościowych w 2005 roku udokumentowane fakturami Funduszu Zarządzającego stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tych papierów wartościowych.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 6 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) - w brzmieniu obowiązującym w 2005r. - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Sposób obliczania dochodu ze zbycia w/w papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających przedstawiony został w art.30b ust.2 pkt 1) w/w ustawy. Dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów , określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub 1g , lub art.23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art.24 ust.13 i 14.

W myśl art.23 ust.1 pkt 38 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Z powyższego wynika, że wydatki poniesione na nabycie akcji lub udziałów stanowią, w momencie ich odpłatnego zbycia, koszty uzyskania przychodów.

Za wydatki na nabycie papierów wartościowych należy uznać nie tylko wartość, za jaką zostały zakupione te papiery, lecz również inne wydatki poniesione w związku z ich nabyciem. Przepis art.23 ust.1 pkt 38 mówi bowiem o wydatkach na nabycie, a nie o cenie zakupu zbywanych papierów wartościowych. Stąd należy wnioskować, iż do kosztów uzyskania przychodów, w momencie odpłatnego zbycia papierów wartościowych, można zaliczyć koszty, za wyjątkiem określonych w art.23 w/w ustawy, których poniesienie miało wpływ na uzyskanie opodatkowanego przychodu .

W ocenie tut.organu podatkowego do wskazanych kosztów można zaliczyć koszty związane z opłatami za zarządzanie portfelem papierów wartościowych, udokumentowane fakturami Funduszu Zarządzającego. Należy bowiem również zauważyć, iż zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (z wyjątkiem wymienionych w art.23).

Mając na uwadze powyższe, poniesione przez Pana opłaty na rzecz Fortis Securities za zarządzanie portfelem papierów wartościowych stanowią koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 .

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym .

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku