Zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w za... - Interpretacja - PDII415/46/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.05.2004, sygn. PDII415/46/04, Urząd Skarbowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 i 164 oraz Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 1) z zastrzeżeniem postanowień artykułu 15, artykułu 16 ustęp 2, artykułu 17 i artykułu 18 pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba, że wykonuje pracę w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.
Jak stanowi art. 21 ust. 1 lit. a) powołanej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podatek od osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustala się w sposób następujący: jeżeli nie ma mieć zastosowania litera b), z podstawy wymiaru dla podatku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyłącza się dochody pochodzące ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, jak również wartości majątkowe położone na terenie Republiki Federalnej Niemiec, które na podstawie niniejszej Umowy mogą być opodatkowane w Republice Federalnej Niemiec, Polska Rzeczpospolita Ludowa uwzględni jednak tak wyłączone dochody i wartości majątkowe przy ustalaniu stawki podatkowej. Dodać należy, że do dochodów uzyskanych przez Pana nie ma zastosowania litera b) tego przepisu.
Potwierdzenie zasady zawartej w przytoczonym uregulowaniu stanowi art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1 (tj. mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), uzyskiwane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Stosownie natomiast do treści przepisu art. 27 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 lub pkt 66, podatek dochodowy określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i do sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W myśl definicji zawartej w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Jednakże na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca lub było otrzymywane stypendium.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. przez pół roku uzyskiwał Pan dochody na terytorium Niemiec z tytułu wynagrodzenia za pracę od niemieckiego przedsiębiorcy. W tym samym roku uzyskiwał Pan również wynagrodzenie za pracę w Polsce. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził Pan opinię, że w celu ustalenia dochodu osiągniętego w związku z pracą w Niemczech i wykazania go w deklaracji PIT - 36 należy od osiągniętego dochodu odjąć sumę diet obliczonych za okres, w którym praca była wykonywana (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wskazuje Pan również, że po uwzględnieniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód z tytułu wynagrodzenia za prace w Niemczech nie występuje, dlatego w deklaracji rocznej PIT - 36 (w pozycji 173 lub 174) należy wykazać "0".
Mając na względzie ustalony stan faktyczny, przytoczone postanowienia umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że stanowisko zaprezentowane przez Pana w zakresie wyliczenia dochodu uzyskanego w Niemczech do ustalenia stawki podatkowej (stopy procentowej) jest prawidłowe.
Jeżeli jednak w Pana konkretnym przypadku, po uwzględnieniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód z tytułu wynagrodzenia za pracę w Niemczech nie wystąpi, to winien Pan złożyć zeznanie podatkowe korzystając z druku deklaracji o symbolu PIT - 37.

Urząd Skarbowy w Legnicy