W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 17.03.2004r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot nieponiesionego podatku akcyzowego ... - Interpretacja - II/415-21/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. II/415-21/2004, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 17.03.2004r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot nieponiesionego podatku akcyzowego od sprzedaży gazu propan-butan za 2003 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, działając na podstawie art 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz, 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 23 ustawy.

W rozumieniu przepisu art. 22 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione:

Natomiast w myśl wskazanego powyżej ust. 5 ustawy - u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącanie także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione

Z kolei ust 6 cytowanego powyżej art. 22 stanowi, iż zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie, stosownie do treści art 14a § 2 Ordynacji podatkowej, podatnik wywodzi, że podatek akcyzowy należny do zapłaty z tytułu dokonanej w roku 2003 sprzedaży gazu propan-butan dotyczy wyłącznie przychodów 2003r. i tym samym, w jego ocenie, powstały z powyższego tytułu koszt mimo, iż nie został poniesiony w danym roku podatkowym, będzie stanowił w całości koszty uzyskania przychodów 2003r.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

W przypadku gdy podatnik prowadzi księgę przychodów i rozchodów według zasady określonej w art. 22 ust. 5 w związku z ust. 6 art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów objęte tą księgą są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą. Nie jest natomiast możliwe ich potrącenie w roku, w którym je poniesiono, jeśli rok ten nie jest jednocześnie rokiem "którego dotyczą".

Z uwagi na fakt, że stosowana przez podatnika, w oparciu o art. 22 ust. 6 ww. ustawy, zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, bez względu na ich faktyczne poniesienie, odnosi się do dokumentu - uznać należy, że dowody dotyczące wskazanego powyżej podatku akcyzowego i będące podstawą jego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, powstały w 2003r. Tym samym jedynie w tymi oku, zgodnie ze wskazaną powyżej zasadą memoriałową, koszty nimi udokumentowane mogą zostać potrącone.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli