Przychód jest jednym z dwóch - obok kosztów uzyskania przychodów - podstawowych elementów mających wpływ na dochód jako przedmiot opodatkowania podat... - Interpretacja - USPDI-415/15/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. USPDI-415/15/2004, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Przychód jest jednym z dwóch - obok kosztów uzyskania przychodów - podstawowych elementów mających wpływ na dochód jako przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym.

Prawidłowa wykładnia przepisów dotycząca przychodów ma więc istotne znaczenie zarówno dla podatników jak i dla Skarbu Państwa.

Z treści pisma wystosowanego przez podatnika oraz z przedłożonej umowy z dnia 30.04.2004 r. Nr EA-38/2004 zawartej pomiędzy podatnikiem tj. Panem X zam. Y a XX. w YY, wynika, ze Pan X jest zobowiązany między innymi do prawidłowego rozliczania się z wpływających na jego konto firmowe opłat czynszowych i innych opłat związanych z użytkowaniem lokali ww przedsiębiorstwa XX.

Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Wynajmującym zgodnie z przedłożonymi dokumentami jest XX zaś Pan X jest administratorem, który w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie działa w imieniu i na rzecz ww przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

(Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont.

Stosując się natomiast do przepisu zawartego w art. 14 ust. 1c ww ustawy za datę powstania przychodu (...) uważa się (...) dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym(...) wykonano usługę(...).

Wobec powyższego po zapoznaniu się z treścią przedłożonych przez Pana X dokumentów, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że w przypadku przychodu z działalności gospodarczej Pana X wartość zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinna wynikać z wystawianych przez ww podatnika faktur za świadczenie usług w zakresie administrowania budynkiem.

Urząd Skarbowy w Chorzowie