Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U... - Interpretacja - PO/415-27/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.04.2004, sygn. PO/415-27/2003, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.12.2003 roku (data wpływu 11.12.2003 roku) w sprawie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych (maszyn i urządzeń) pozostałych po działalności gospodarczej prowadzonej przez zmarłego męża wyjaśnia co następuje:

Z treści złożonego przez Panią pisma wynika, że Pani mąż prowadził działalność gospodarczą, która wyrejestrowana została z dniem jego śmierci, czyli dnia 16.11.2002 roku. Jak wynika z dokumentów znajdujących się w posiadaniu tutejszego organu podatkowego działalność prowadzona przez męża podatkowana była na zasadach ogólnych. W związku z tym, iż sprzedała Pani środki trwałe (maszyny i urządzenia) używane w działalności gospodarczej męża, a środki te nie były całkowicie zamortyzowane zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy przychód uzyskany ze sprzedaży środków trwałych podlega opodatkowaniu, a nie zamortyzowana wartość jest kosztem tej sprzedaży?
W myśl art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Zgodnie z art. 33 pkt 5 K.r.o. odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe służące do wykonywania zawodu, jeżeli zostały nabyte ze środków należących do odrębnego majątku małżonka wykonującego ten zawód; nie dotyczy to jednak przedmiotów służących do prowadzenia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa.
Zatem rozumieć należy, że przedmioty majątkowe służące do prowadzenia przedsiębiorstwa, w drodze wyjątku od zasady, którą wyraża art. 33 pkt 5 cytowanego wyżej kodeksu, wchodzą w skład majątku wspólnego, chyba, że ma do nich zastosowanie art. 33 pkt 1-3, to znaczy, że przedmioty te zostały nabyte:
1) przed powstaniem wspólności majątkowej;
2) przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) ze środków uzyskanych w zamian za przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających. Jeżeli nabycie przez męża środków trwałych (maszyn i urządzeń) wykorzystywanych w działalności gospodarczej nastąpiło w drodze wyżej wymienionych punktów, wówczas stanowiły jego odrębny majątek a data nabycia środków trwałych przez Panią, byłaby wówczas równa dacie zgonu małżonka. Zgodnie bowiem z art. 925 Kodeksu cywilnego - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Natomiast jeżeli środki trwałe stanowiły majątek wspólny data nabycia przez Panią środków trwałych nastąpiła w momencie zakupu tych środków.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
W opisanej sprawie nie była Pani osobą prowadzącą działalność gospodarczą, więc przychód uzyskany ze sprzedaży środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej męża nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Źródłem przychodu - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 :
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w lit.a)-c)- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Jeżeli od dnia nabycia przez Panią środków trwałych do dnia zbycia tych środków nie upłynęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło zbycie, uzyskane z tytułu sprzedaży środki są Pani przychodem i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i należy przychód ten wykazać w zeznaniu rocznym.
W przypadku, gdy środki trwałe zbyła Pani po pół roku od końca miesiąca w którym nastąpiło ich nabycie, uzyskany z tytułu sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 19 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Natomiast stosownie do przepisu art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochodem ze sprzedaży rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.d jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy, a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich