Do końca 2003 roku ryczałty wypłacane pracownikom z tytułu zwrotu kosztów za używanie własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb pracodawcy w jazdach... - Interpretacja - PD/415-23/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. PD/415-23/04, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Do końca 2003 roku ryczałty wypłacane pracownikom z tytułu zwrotu kosztów za używanie własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych, korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: DzU z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.). Ustawa nowelizująca z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) uchyliła pkt 22 w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza likwidację z dniem 1 stycznia 2004 r. tegoż zwolnienia. Nadal jednak aktualne pozostaje prawo pracodawcy do dokonywania zwrotu kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych będących własnością pracownika (decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy).

Wobec powyższego od dnia 1 stycznia 2004 r. ryczałt wypłacany pracownikom z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdu samochodowego (niebędącego własnością pracodawcy), dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do zapisu art.12 w.w ustawy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, że od tego przychodu pracownika pracodawca -jako płatnik- powinien pobierać zaliczki na podatek według zasad określonych w rozdziale 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników).

W katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art.21 ust.1 pkt 27 lit. a, nadal w 2004 roku utrzymane jest zwolnienie świadczeń otrzymanych zgodnie z odrębnymi przepisami na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a także rodzaje wydatków określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1999 r. Nr 3, poz.22 ze zm.).

Stosownie do zapisu § 2 pkt 12 lit. m w/w rozporządzenia oraz z zachowaniem wymaganej procedury określonej w rozporządzeniu, środki przedmiotowego funduszu mogą być przeznaczone na pomoc indywidualną dotyczącą całkowitego lub częściowego zwrotu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu. Przyznane ryczałty samochodowe, zgodnie z powołanymi przepisami, ze środków ZFRON, stanowią świadczenie na rehabilitację zawodową, która objęta jest zwolnieniem przedmiotowym w art.21 ust.1 pkt 27 ustawy.

Reasumując powyższe organ podatkowy informuje, że nie należy utożsamiać ryczałtów wypłacanych pracownikom za używanie własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych, które korzystały ze zwolnienia stosownie do obowiązującego w 2003 roku art. 21 ust.1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ryczałtami uzyskanymi w ramach pomocy indywidualnej ze środków ZFRON.

Dodatkowo informuje się, że ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93 poz.894) wszedł w życie z dniem 01.05.2004 r. przepis dotyczący wprowadzenia do katalogu zwolnień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowego pkt. tj. art. 21 ust.1 pkt 23b, którego treść stanowi, iż wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw- do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art.23 ust.7 stosuje się odpowiednio.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Kole