P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NL/LF/II/415/4111-25/06/BS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. 1433/NL/LF/II/415/4111-25/06/BS, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.02.2006r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Do lipca 2005r. byłam samotną matką. Od 9 lipca 2005r. jestem mężatką.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Moim zdaniem mam prawo rozliczyć się z dzieckiem gdyż wyżej wymienionym artykule nie ma określenia iż cały rok podatkowy muszę być osobą samotną.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

W przedmiotowej sprawie jest Pani osobą, która do dnia 08.07.2005r. samotnie wychowywała małoletnie dziecko, w związku z powyższym spełnia Pani warunki określone w ustawie aby móc skorzystać z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaznacza, iż należy wychowywać samotnie dziecko przez cały rok podatkowy. Z tej formy opodatkowania mogą korzystać także ci, którzy owdowieli lub rozwiedli się w trakcie roku podatkowego, a także ci, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy pragnie poinformować, iż w przypadku gdy dziecko małoletnie osiąga dochody, dolicza się je do dochodów rodziców lub osób samotnych z wyjątkiem dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Zaznacza się także, iż preferencja przysługująca samotnym osobom, które spełniają warunki określone ustawą nie ma zastosowania w sytuacji gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w formie karty podatkowej lub od przychodów ewidencjonowanych.
W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko w sprawie za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów