W nawiązaniu do naszego pisma z dnia 26.07.2004 r. znak PF.415/7/04 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu informuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w... - Interpretacja - PF.415/10/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.09.2004, sygn. PF.415/10/04, Urząd Skarbowy w Sandomierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do naszego pisma z dnia 26.07.2004 r. znak PF.415/7/04 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu informuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zalecił sprostowanie udzielonej odpowiedzi.

W związku z powyższym niniejszym pismem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu przekazuje informację o stosowaniu przepisów prawa podatkowego jak niżej:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Zgodnie z treścią pisma Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 05.12.2003 r., znak: PB2/AS-033-0600-2495/03 w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, że wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wiąże się z podróżą służbową, Należy, bowiem przyjąć, że świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej działalności stanowi istotę tej działalności.

Przedmiotem Pana działalności jest świadczenie usług kierowcy. Zatem czynności związane z realizacją tych usług należą do istoty prowadzonej działalności - w związku, z czym nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej oraz przepisów szczególnych rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (...).

Wobec powyższego, świadcząc usługi transportowe - bezpośrednio jako przedsiębiorca i pośrednio jako wynajmujący się kierowca - nie może Pan skorzystać z prawa zaliczenia w ciężar kosztów prowadzonej działalności diet z tytułu realizowanych w ramach prowadzonej działalności zleceń.

Natomiast kosztem uzyskania przychodów będą prawidłowo udokumentowane inne wydatki poniesione przez podatnika w trakcie podróży, spełniające warunki określone przepisem art. 22 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Sandomierzu