W odpowiedzi na pismo z dnia 23 lutego 2004 r.(uzupełnione 19.03.i 31.03.2004 r. oraz 21.04.2004r. ) a dotyczące ustalenia wartości początkowej budyn... - Interpretacja - AD-II/J/415/3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.04.2004, sygn. AD-II/J/415/3/04, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 23 lutego 2004 r.(uzupełnione 19.03.i 31.03.2004 r. oraz 21.04.2004r. ) a dotyczące ustalenia wartości początkowej budynku po wniesieniu do spółki cywilnej oraz zmiany obowiązku podatkowego i formy opodatkowania po rozszerzeniu działalności na podstawie art.14 a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .- Ordynacja podatkowa(Dz.U.Nr.137poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald uprzejmie informuje i wyjaśnia :

Ze stanu faktycznego wynika , że spółka cywilna w której jest Pan wspólnikiem prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu.Zakupiony w 1999 roku budynek stanowi współwłasność prywatną obu wspólników, który po wniesieniu do spółki zamierza Pan przeznaczyć na potrzeby rozszerzonej działalności gospodarczej o działalność usługową - pensjonat wczasowy nad morzem.Zdaniem pana ze względu na fakt , iż wartość budynku wg aktu notarialnego jest zbyt niska (biorąc pod uwagę wartość nakładów , które zostały poniesione od momentu zakupu ) wyceny budynku należy dokonać przez biegłego rzeczoznawcę , aby ustalić wartość początkową , a następnie kontynuować nakłady inwestycyjne na budynku będącego własnością firmy .Ponadto w związku z otrzymanym postanowieniem AD-II/J/410 p/1/04 dodatkowo prosi Pan o wyjaśnienie zmiany obowiązków podatkowych i formy opodatkowania po rozszerzeniu działalności o świadczenie usług (organizowanie wczasów i kolonii letnich ).

Amortyzacji na podstawie art.22 a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ,z późn. zm. )podlegają między innymi budynki , stanowiące własność lub współwłasność podatnika , nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania .Powyższe oznacza , że w przypadku prowadzenia przez osoby fizyczne działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej odpisom amortyzacyjnym podlegają tylko te środki trwałe , które wchodzą w skład majątku spółki(wspólnego majątku wspólników tej spółki ) .Zakupiony budynek wniesiony zostanie do majątku spółki dla celów prowadzonej działalności gospodarczej .

Wniesiony do spółki cywilnej budynek należy ująć w ewidencji środków trwałych oraz ustalić wartość początkową tego budynku .Wartością taką , zgodnie z art.22 g ust.1 pkt. 4 ustawy będzie ustalona przez wspólników spółki cywilnej na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) wartość tej nieruchomości nie wyższa jednak od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu . Przy ustalaniu wartości rynkowej stosuje się odpowiednio przepis art.19 ust.3 ustawy , który stanowi, iż wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku , z uwzględnieniem w szczególności stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia .Ustalona w powyższy sposób wartość początkowa nieruchomości będzie podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów .Odpisów amortyzacyjnych , zgodnie z art.22 h ust.1 pkt1 ustawy dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu , w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji , do końca tego miesiąca , w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji , zbyto lub stwierdzono niedobór.

Zgodnie z postanowieniem przepisu art.23 ust.1 pkt 1 lit c ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych , które zgodnie z art.22 ust.17 powiększają wartość środków trwałych , stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych .Zatem z chwilą wniesienia nieruchomości do spółki cywilnej nakłady inwestycyjne poniesione później na tej nieruchomości stanowić będą podwyższenie wartości początkowej nieruchomości , do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych .

Zaznaczyć należy , że rozszerzenie działalności handlowej o świadczenie usług - organizowanie wczasów i kolonii przez spółkę cywilną nie spowoduje zmiany formy opodatkowania , dalej w danym roku podatkowym będzie Pan opodatkowany na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sposób dokonywania zapisów w księdze przychodów i rozchodów określa rozporządzenie ministra finansów z dnia 26.08.2003 r.(Dz.U. Nr 152 poz. 1475 ) w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald