Zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosu... - Interpretacja - US-36/2CF/415/IP-84/2004/AM

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.09.2004, sygn. US-36/2CF/415/IP-84/2004/AM, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.Art. 11 ust. 2a pkt 4 stanowi, iż wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianie rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.Zgodnie z art. 11 ust. 2b w/w ustawy, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według wyżej określonych zasad, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Z przedstawionego przez Pana stanu sprawy wynika, iż zakupił Pan od pracodawcy używany samochód. Różnice pomiędzy ceną rynkową a ceną umowną wynikającą z umowy kupna - sprzedaży płatnik wliczył do Pana przychodu.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów stwierdzić należy, że płatnik postąpił prawidłowo co do zasady pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od różnicy tych cen.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście