Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego zawarła Pani z TBS sp. z o.o., w której gmina posiada 100 % udziału , umowę w sprawie party... - Interpretacja - US.17/PG-I/415/IT/10/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.07.2004, sygn. US.17/PG-I/415/IT/10/04, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego zawarła Pani z TBS sp. z o.o., w której gmina posiada 100 % udziału , umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy mieszkania . W ocenie Pani , ze względu na wyłączny udział gminy w kapitale zakładowym TBS , majątek spółki jest mieniem komunalnym , co czyni realizowane przez spółkę budownictwo mieszkaniowe , budownictwem na rzecz samorządu terytorialnego , zaś zawarta umowa o partycypacji w kosztach budowy ma charakter darowizny , gdyż przysparza majątku spółce , a Pani nie otrzymuje z tego tytułu żadnego świadczenia majątkowego. Stanowisko Pani nie jest zasadne.

Stosownie do przepisów art. 23 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz.U. z 2000 r. nr 98 poz 1070 ze zm. ) do TBS utworzonego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają zastosowanie przepisy Kodeksu spółek handlowych . Jest to odrębny od samorządu podmiot prawa . Realizowane przez spółkę prawa handlowego budownictwo mieszkaniowe nie jest budownictwem na rzecz samorządu . Wybudowane przez TBS budynki należą do majątku spółki a nie samorządu .

Zawarta przez Panią umowa na podstawie art. 29 przytoczonej ustawy , który stanowi , iż inne osoby mające interes w uzyskaniu mieszkań przez wskazane przez nie osoby trzecie mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych mieszkań , jest umową zobowiązującą do finansowania w części kosztów budowy mieszkania a nie darowizną . Jeżeli istnieje tytuł nakładający obowiązek świadczenia , jak to ma miejsce w przypadku zawartej umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy , nie można uznać dobrowolności wykonania świadczenia . Stąd też świadczenie spełnione przez Panią w wykonaniu obowiązku z tej umowy wynikającego , nie może być uznane za świadczenie w wykonaniu umowy darowizny.

Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 9 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. nr 14 poz.176 ze zm. ) odliczeniu od dochodu podlegają między innymi darowizny na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego . Przytoczone uregulowanie prawne nie daje podstawy do odliczenia od dochodu dokonanych przez Panią wpłat do TBS sp. z o.o. , ponieważ wpłaty te nie są dobrowolne , lecz wynikają z przyjętego w umowie zobowiązania a finansowane z tych wpłat budownictwo stanowi majątek spółki prawa handlowego , a nie samorządu terytorialnego.

Urząd Skarbowy w Otwocku