Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu działając w trybie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ... - Interpretacja - PDII/415-4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.04.2004, sygn. PDII/415-4/04, Urząd Skarbowy w Świeciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu działając w trybie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w zakresie stosowania prawa w sprawie zagadnienia wymienionego w piśmie złożonym 24.03.2004r. (uzupełnionym 31.03.2004r.).

W przedmiotowym wniosku zwraca się Pan z zapytaniem, czy wynagrodzenie członków Gminnej Komisji ... można zakwalifikować jako przychody otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich (art. 13 pkt 5) i zastosować zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem wypłaty wynagrodzenia w postaci diety za udział w posiedzeniach komisji ustalone przez Radę Gminy, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.

Po przeanalizowaniu okoliczności faktycznych i prawnych stwierdzam, co następuje: Stosownie do zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Z kolei art. 13 pkt 6 tej ustawy określa przychody z działalności wykonywanej osobiście, za które uważa się między innymi przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o którym mowa w pkt 9. Jak wynika z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (jedn.tekst: Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 z późn.zm.) wójtowie gmin powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych.

Na podstawie delegacji wynikającej z art. 41 ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, członkowi gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych przysługuje wynagrodzenie za udział w jej pracach, określone przez radę gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych. Wynagrodzenie wypłacone członkom komisji stanowi przychód określony w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazał Pan we wniosku, przychód otrzymany przez osobę wykonującą czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich w rozumieniu art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy pamiętać również, iż nie jest ważna nazwa (tytuł) wypłaconego świadczenia, ale jego treść. Podstawę do wypłaty tego świadczenia stanowi w/w ustawa o wychowaniu w trzeźwości ..., która określa zasady wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Dlatego też wypłaconego wynagrodzenia nie można utożsamiać z dietą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenia te stanowią przychód osób, którym są wypłacane, a dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko przedstawione w piśmie jest nieprawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Świeciu