Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osob... - Interpretacja - US35/FO3/415-54/04/MG

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.05.2004, sygn. US35/FO3/415-54/04/MG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a tej ustawy przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których Stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W świetle postanowień art. 18 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania, w zakresie podatków od dochodu z 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w Polsce w czasie, kiedy przebywa okresowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki przede wszystkim celem:a) studiowania na uniwersytecie lub innej uznanej instytucji dydaktycznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki albob) odbycia praktyki potrzebnej dla podniesienia kwalifikacji zawodowych lub specjalizacji zawodowej alboc) studiowania lub uczestniczenia w badaniach jako zdobywca nagrody, pomocy finansowej lub stypendium od organizacji rządowej, religijnej, dobroczynnej,badawczej, literackiej lub pedagogicznej,będzie zwolniona z opodatkowania przez Stany Zjednoczone Ameryki w zakresie uzyskanego między innymi stypendium na okres nie przekraczający 5 lat podatkowych, począwszy od dnia przybycia do tego państwa.

Zgodnie więc z postanowieniami powołanej Umowy osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce przebywające czasowo w USA i otrzymujące tam stypendium są zwolnione z tego tytułu z opodatkowania w USA, a podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od tego podatku w 2003 roku jest część dochodów osób fizycznych,o których mowa w art. 3 ust. 1 przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami Kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonana praca lub było otrzymywane stypendium.

Dieta z tytułu podróży służbowej odbywanej w Stanach Zjednoczonych Ameryki została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami Kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991) w wysokości 46 USD za każdą dobę podróży.

Zatem na podstawie wymienionego przepisu przysługuje podatnikowi prawo do wyłączenia z podstawy opodatkowania dochodu z tytułu stypendium w wysokości równowartości 46 USD za każdy dzień otrzymanego stypendium w 2003 roku.

Jeżeli po wyłączeniu dochodu w wysokości obliczonej w sposób wyżej wskazany nie wystąpi z tego tytułu dochód do opodatkowania, to w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w 2003 roku nie wykazuje się dochodów z otrzymanego stypendium, zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście