Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), ar... - Interpretacja - USI/4/415-14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. USI/4/415-14/05, Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 kwietnia 2005 r. o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w 2001 r. w drodze spadku po śmierci mamy wraz z braćmi, otrzymała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Bracia zrzekli się swoich udziałów na rzecz podatniczki. W 2004 roku podatniczka przekształciła spółdzielcze lokatorski prawo do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo, a na przełomie kwietnia i maja 2005 r. sprzedała ww. prawo do lokalu mieszkalnego.

Wniesiono zapytanie: czy przychód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym?

Na tle takich okoliczności faktycznych strona sformułowała stanowisko, iż zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży ww. prawa nie podlega opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku tj. w czasie dokonania czynności sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez podatniczkę, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Jedynie w przypadkach wyraźnie w ustawie wskazanych, niektóre z osiągniętych dochodów wolne są od podatku. Do przypadków takich, taksatywnie wymienionych, należy zwolnienie zawarte z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy. Przepis ten, jak każdy inny przepis stosujący odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania winien być wykładany dosłownie, zgodnie z jego literalnym brzmieniem.

Ze stanu faktycznego i prawnego, który przedstawiła podatniczka wynika, że uzyskawszy w 2001 roku w drodze dziedziczenia spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo to w 2004 roku przekształciła w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie w 2005 roku prawo to zbyła.

Z uwagi na fakt, iż opodatkowaniu 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, istotnym dla rozstrzygnięcia jest moment nabycia tego prawa, a następnie jego zbycie. Strona, przedmiotowe prawo nabyła w roku 2004, a nie w momencie spadkobrania. Przedmiotem spadkobrania był wkład mieszkaniowy na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zajmowanego przez spadkodawcę na podstawie przydziału ze spółdzielni mieszkaniowej. W związku z powyższym sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2005 roku nabytego w 2004 roku podlega zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 10 % zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych i nie może mieć w tym przypadku zastosowania ulga określona w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy.

Interpretacja przepisu uznająca, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego ze spółdzielczego lokatorskiego prawa (nabytego w drodze spadkobrania) jest w całości zwolniona z opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest interpretacją rozszerzającą (niedopuszczalną) w przedmiocie przyznawania ulg i zwolnień podatkowych.

W związku z powyższym przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d ww. ustawy o podatku dochodowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim