POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.VI/I-415-34-III/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. US.VI/I-415-34-III/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 24.03.2005 r.
jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż otrzymuje Pani świadczenie pieniężne ze Szwecji - dodatek socjalny przysługujący za przepracowane lata.

Zawarła Pani z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i opłacała składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, których podstawą wymiaru jest przeciętne wynagrodzenie.

    Pyta Pani
  • czy w składanym zeznaniu podatkowym za 2004 r. może Pani "dokonać odliczeń od podatku" składek zapłaconych tytułem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie indywidualnej umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia i
  • czy przyjęła Pani prawidłową podstawę do ustalenia wartości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, którą chce Pani odliczyć od podatku?

Pani zdaniem ma Pani prawo od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27 ust 1 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczyć zapłacone składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy ich wymiaru.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21. 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ponadto zgodnie z ust. 2 i 3 ww. art. 27b kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Tym samym ma Pani prawo w zeznaniu za 2004 r. obliczony podatek dochodowy obniżyć o zapłaconą w 2004 r. kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki, tj. przeciętnego wynagrodzenia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ww. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie