W dniu 29.04.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa p... - Interpretacja - US.I.PD/415/12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. US.I.PD/415/12/05, Urząd Skarbowy w Siemiatyczach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 29.04.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Pytanie Pana dotyczy możliwości zaliczenia opłaty za prowadzenie badań w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych do kosztów uzyskania przychodów.

Stoi Pan na stanowisku, że przedmiotowa opłata jest kosztem uzyskania przychodu, ponieważ jest związana bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jak wynika z powyższego przepisu decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek: aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy. Jednakże aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą przejawiający się w tym, że poniesienie wydatku miało lub też będzie miało w dającej się przewidzieć przyszłości wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony. A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy uznać, że wydatki poniesione przez Pana z tytułu opłat za prowadzenie badań w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskiwanymi obecnie przychodami z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Uzyskana w ramach prowadzonych badań wiedza pozostaje zbieżna z przedmiotem działalności, umożliwia podniesienie Pana kwalifikacji zawodowych, co pozwola na prawidłowe wykonywanie obowiązków. Tak więc możliwe jest zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Siemiatyczach