Płatnik wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, termin rozwiązania umowy przypadł na dzień 31 maja 2003r.Pracownik wystąpił z pozwem do Sądu Pracy w... - Interpretacja - PF-4/415/71/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. PF-4/415/71/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Płatnik wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, termin rozwiązania umowy przypadł na dzień 31 maja 2003r.Pracownik wystąpił z pozwem do Sądu Pracy wnioskując o przywrócenie do pracy. Sprawa zakończyła się zawarciem ugody przed sądem, w wyniku której pozwany zobowiązał się do wypłaty 15.000,00zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Przedmiotowa kwota została przelana na konto powódki dnia 31 marca 2004r., spółka jako płatnik wystawiła informację o przychodach z innych źródeł PIT-8C.

Płatnik pyta czy postąpił właściwie wystawiając pracownikowi informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C), od których nie był obowiązany pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Płatnika postąpiono właściwie, wystawiając informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C) w sytuacji, kiedy z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę.
Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się ze stanowiskiem Płatnika.

Wypłacone przez spółkę odszkodowanie ma swe źródło w stosunku pracy, bowiem w myśl przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) "Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona (...)".

Od należności kwalifikowanych na podstawie wyżej przytoczonych przepisów do przychodów ze stosunku pracy Płatnik (...) dokonując wypłaty był obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i przekazać kwotę pobranej zaliczki w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę, na rachunek tutejszego urzędu skarbowego przesyłając równocześnie deklarację PIT-4 (art. 31, art. 32 ust. 2 i art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast w myśl art. 39 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca lutego następnego roku, Płatnik był obowiązany przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienną informację o uzyskanych dochodach, sporządzoną według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu