Postanowienie - Interpretacja - DF/415-480/05/FD

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.06.2005, sygn. DF/415-480/05/FD, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 29.04.2005 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 02.05.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczania przychodów i kosztów z tytułu najmu lokalu

stwierdzam, że

  • stanowisko przedstawione w powyższym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Pan ... wspólnie z małżonką ( każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą ) zakupił do majątku wspólnego lokal, który pierwotnie miał być wykorzystywany w jego działalności gospodarczej jako punkt sprzedaży. Przedmiotowy lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, prowadzonej w związku z działalnością gospodarczą Pana ... Jednak podatnik znalazł osobę, która chciała wynająć ten lokal i ostatecznie postanowił oddać go pod wynajem.

Zdaniem podatnika, skoro żona oświadczeniem przekazała swoją część lokalu na jego działalność, to wszystkie przychody i koszty związane z tym lokalem powinien rozliczać w swojej działalności gospodarczej.

Na podstawie art.10 ust.1 pkt 1-9 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wyróżnia się jako źródła przychodów m.in.

  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art.10 ust.1 pkt3 ustawy), przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności ( art.14 ust.2 pkt 11 ustawy),
  • najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art.10 ust.1 pkt 6 ustawy).

Stosownie do art.5a pkt6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla celów tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9.

Zatem najem nie stanowi odrębnego źródła przychodów w przypadku gdy prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej.

Wobec powyższego przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, jeżeli są spełnione jednocześnie dwie przesłanki:

  • podatnik prowadzi działalność gospodarczą,
  • przedmiot najmu stanowi składnik majątku związany z tą działalnością.

Z opisanego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą, a wynajęty lokal stał się składnikiem majątku związanym z tą działalnością w momencie ujawnienia go w ewidencji środków trwałych.

Natomiast stosownie do art. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę wszystkie przychody ( tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane ) z tytułu najmu przedmiotowego lokalu i ponoszone wydatki dotyczące tej nieruchomości będą rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Pana ... (mimo, że lokal ten stanowi majątek wspólny małżonków).

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku