P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-F/415/20/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. PD-F/415/20/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, 3-4 i art.216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) p o s t a n a w i a m

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika wyrażone w złożonym w dniu 12.04.2005 r. wniosku o interpretację prawa podatkowego, bowiem:

Kwota prowizji bankowej z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt na zakup akcji PKO BP, który został spłacony w całości jeszcze przed dniem wejścia tych akcji na Giełdę Papierów Wartościowych (zgodnie z zawartą umową) nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tych akcji w 2004 r. z uwagi na brak ścisłego i bezpośredniego związku przyczynowo- skutkowego między jego poniesieniem a powstaniem przychodu - środki pochodzące z zaciągniętego kredytu nie zostały faktycznie poniesione w celu osiągnięcia przychodu ze zbycia akcji.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w dniu 12.04.2005 r wniosku z dnia 05.04.2005 r. o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismem z dnia 22.04.2005 r. odwołano się do następującego stanu faktycznego:

    W 2004 r. za pośrednictwem biura maklerskiego złożono zlecenie zakupu akcji PKO BP.
    Środki na zakup akcji pochodziły zarówno z własnych zasobów finansowych podatnika jak i z kredytu bankowego zaciągniętego na zakup akcji w wysokości 310.000 zł, który został pomniejszony o wielkość prowizji w kwocie 775 zł.
    Ponieważ w transzy dla inwestorów indywidualnych popyt na akcje oferowane do sprzedaży przewyższał ich podaż, każde złożone zlecenie zostało zredukowane i w efekcie kwota za jaką zakupiono akcje była mniejsza niż posiadane środki własne, dlatego kredyt został spłacony w całości zgodnie z zawartą umową jeszcze przed dniem debiutu PKO BP na Giełdzie Papierów Wartościowych.
    Poniesiono jednak koszty związane z zaciagnięciem kredytu tj. prowizję bankową (odsetki nie wystąpiły).
    Akcje powyższe jeszcze w 2004 r. zostały sprzedane.

Zdaniem podatnika kwota prowizji bankowej z tytułu zaciągniętego kredytu na zakup akcji PKO BP jest kosztem poniesionym "w celu uzyskania przychodu" i może być uznana w zeznaniu podatkowym za koszt uzyskania przychodu.

Stosownie do przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Przy czym zauważyć należy, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 updof określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ustala się wszelkie koszty, które warunkują ich nabycie.

Cytowany przepis art. 22 updof co do zasady określa, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z określonego źródła. Oznacza to, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym pomiędzy zaciągnięciem kredytu, opłaceniem prowizji od zaciągniętego kredytu na nabycie akcji, a uzyskaniem przychodu z tego tytułu nie ma bezpośredniego i ścisłego związku przyczynowo-skutkowego, bowiem środki pochodzące z tego kredytu nie zostały wykorzystane na nabycie akcji. Na nabycie akcji podatnik przeznaczył środki własne. Zamiarem podatnika było kupno akcji za pobrany kredyt, jednakże faktycznie zamiar ten nie został zrealizowany. A zatem środki pochodzące z zaciągniętego kredytu nie zostały faktycznie poniesione w celu osiągniętego przychodu ze zbycia akcji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji (...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim