POSTANOWIENIE - Interpretacja - PW-2/4111-415/0011/I/6093/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PW-2/4111-415/0011/I/6093/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.02.2005r. (uzupełnionego dnia: 14.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korzystania z odliczenia wydatków poniesionych na kontynuację budowy budynku mieszkalnego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy korzystają z tzw. dużej ulgi budowlanej od roku 2001. W roku 2004 ponieśli wydatki na budowę odcinaka sieci wodociągowej wraz z przyłączem wody do działki, których zakup udokumentowany został fakturami VAT (załącznik do pisma z dnia 11.02.2005r.). Zgodnie z oświadczeniem z dnia 14.04.2005r. budowa budynku mieszkalnego nadal trwa i nie został on jeszcze oddany do użytku.

Zdaniem Podatników wydatki, o których mowa wyżej można odliczyć od podatku w ramach kontynuacji budowy budynku mieszkalnego, w wysokości 19% wartości brutto załączonych faktur.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) cyt.: "podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt1 lit.a-f ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r."

Art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - stanowił, iż: podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu
  7. remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - wysokość wydatków na wskazane wyżej cele mieszkaniowe ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. b) i d)-g) i pkt 3 lit. b) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy, w świetle powyższych przepisów Podatnicy nabyli prawo do ulgi w zakresie wydatków poniesionych na budowę domu mieszkalnego, gdyż wydatkowali na ten cel, również w latach ubiegłych i dokonywali odliczeń od podatku z tego tytułu przed dniem 1 stycznia 2002r. Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z 26.07.1991r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przysługuje Podatnikom prawo odliczenia poniesionych wydatków tylko i wyłącznie związanych z tą inwestycją w ramach kontynuacji tzw. "dużej ulgi budowlanej" - do dnia 31 grudnia 2004r.

Zgodnie z treścią art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.) podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego. Wydatki na budowę sieci głównej wodociągu z całą pewnością nie są wydatkami przeznaczonymi na budowę budynku mieszkalnego, lecz na uzbrojenie terenu poza działką, na której budynek się znajduje. Za wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe na kontynuację budowy budynku mieszkalnego w ramach tzw. "dużej ulgi budowlanej", można uznać tylko wydatki poniesione na wykonanie przyłącza budynku do sieci głównej wodociągu.

W związku z powyższym, wydatki ponoszone przez Państwo w wyżej wskazanym zakresie, nie podlegają odliczeniu od podatku na podstawie cytowanych wcześniej przepisów.

Stanowisko Państwa wyrażone w piśmie z dnia 11.02.2005r. dotyczące odliczenia wydatków poniesionych na kontynuację budowy budynku mieszkalnego w ramach tzw. "dużej ulgi budowlanej" nie jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni