Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: jestem osobą o dużym ubytku słuchu i aby w miarę dobrze funkcjonować - pracować zmuszona była... - Interpretacja - DN/005/15/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. DN/005/15/05, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: jestem osobą o dużym ubytku słuchu i aby w miarę dobrze funkcjonować - pracować zmuszona byłam kupić aparaty słuchowe. Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika: wydatek poniesiony na zakup aparatów słuchowych można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika, załączonych do wniosku dokumentów oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Odliczeniu od dochodu podlegają, między innymi, wymienione w ust. 7a pkt 3 powołanego wyżej artykułu, wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Wydatki, o kórych mowa, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) za środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane (dofinansowane) z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust.7b ustawy).

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady