POSTANOWIENIE - Interpretacja - IIUS PBII/415-31A/36672/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. IIUS PBII/415-31A/36672/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2005 r., który wpłynął do tut. urzędu w dniu 15.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, dotyczącej opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia odrębnej własności budynku warsztatowego z halą, posadowionego na gruncie będącym w Pana wieczystym użytkowaniu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 4.04.2005 r. Nr IIUS PBII/415-31/05 tut. organ podatkowy wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Uzupełnienie wpłynęło do tut. urzędu w dniu 7.04.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż w 1988 r. nabył Pan prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością posadowionego na tym gruncie stanowiącego odrębną własność budynku warsztatowego z halą, którego budowę rozpoczęto w 1988 r. a zakończono w 1991 r. w stanie surowym zamkniętym, co zostało odnotowane w dzienniku budowy. Obecnie zamierza Pan sprzedać wymienioną nieruchomość.Pana zdaniem w przypadku zbycia nieruchomości budynkowej będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż od daty zakończenia budowy do daty sprzedaży minie 12 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia nieruchomości, dlatego też przy jej zdefiniowaniu należy sięgnąć do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 96 ze zm.), a w szczególności do art. 46 § 1. Zgodnie bowiem z tym przepisem, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swojej nieruchomościami, a budynki trwale z gruntem związane są ich częścią składową. Zatem budynek trwale z gruntem związany, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.W pewnych jednak wypadkach niektóre trwale z gruntem związane budynki lub ich części stanowią lub mogą stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności. Takie budynki i ich części określa się mianem nieruchomości budynkowych. Źródłem przychodu w tym przypadku, może być więc odpłatne zbycie budynku wybudowanego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, gdyż stanowi on odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zatem, w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem trwale z tym gruntem związanym, źródłem przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, będzie odrębnie sprzedaż prawa do gruntu i sprzedaż budynku, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło, odpowiednio nabycie i wybudowanie budynku. Okres pięcioletni, o którym mowa powyżej, będzie więc liczony odrębnie od daty nabycia prawa do gruntu i od daty wybudowania budynku.

Biorąc powyższe uregulowania prawne pod uwagę należy stwierdzić, iż bezsprzecznym jest fakt upływu pięcioletniego okresu w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu. Odrębną kwestią jest natomiast opodatkowanie sprzedaży własności budynków, których zdaniem tut. organu podatkowego budowa, nie została zakończona. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji użytego w cytowanym już art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej pojęcia "wybudowanie", okoliczność ta jednak nie uprawnia organów podatkowych do utożsamiania tego pojęcia z pojęciem "stanu surowego zamkniętego". Omawiany powyżej przepis zawiera potocznie słowa języka polskiego i w związku z tym użyte w jego treści słowo "wybudowanie" rozumieć należy w myśl sensu, jaki nadaje temu słownik języka polskiego, czyli "postawienie, wzniesienie domu". Zatem wybudowanie domu w takim stanie, by nadawał się do zamieszkania lub do użytkowania w innym celu w przypadku budynku użytkowego. W Pana przypadku odnotowanie w dzienniku budowy, iż budynek jest w stanie surowym zamkniętym i że od 1991 r. nie były prowadzone tam żadne prace budowlane, nie oznacza, iż budowa została zakończona. Brak pozwolenia na użytkowanie budynku czy zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, nie utożsamia co prawda daty tego zgłoszenia z datą zakończenia budowy lub datą wybudowania nieruchomości w rozumieniu przepisów podatkowych, może jednak świadczyć dodatkowo o tym, iż budowa została jedynie doprowadzona do stanu surowego zamkniętego, a nie, że została zakończona.

Zatem, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach nie podziela Pana stanowiska, iż przychód z odpłatnego zbycia posadowionego na gruncie (będącym w Pana wieczystym użytkowaniu) budynku warsztatowego wraz z halą, nie będzie podlegał opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż zdaniem tut. organu podatkowego sprzedaż nieruchomości budynkowej będzie podlegała opodatkowaniu jako, że bieg 5-letniego terminu jeszcze się nie rozpoczął.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż aby móc prawidłowo ustalić wartość przedmiotu sprzedaży podlegającego opodatkowaniu i zwolnionego z opodatkowania, w akcie notarialnym sprzedaży należy wyodrębnić oddzielnie wartość gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym i wartość odrębnej własności budynku warsztatowego wraz z halą.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Do wiadomości:1.Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach,2.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach,3.Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie,4.a/a

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach