Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że decyzją Prezydenta Miasta X z dnia 14.04.2004r otrzymał Pan odszkodowanie, za nieruchomość ... - Interpretacja - PBI/P/415-13/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2005, sygn. PBI/P/415-13/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że decyzją Prezydenta Miasta X z dnia 14.04.2004r otrzymał Pan odszkodowanie, za nieruchomość położoną w X, która stała się z mocy prawa własnością Miasta X, jako grunt trwale zajęty pod gminną drogę publiczną. Odszkodowanie zostało przyznane na każdego ze współwłaścicieli proporcjonalnie do wielkości udziału we własności nieruchomości - Pana udział wynosił #189;. Odszkodowanie ustalone zostało według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości. Ponadto poinformował Pan, że w dniu 15.04.1993r. postanowieniem Sądu Rejonowego w X nabył Pan spadek w postaci nieruchomości położonej w X, natomiast do księgi wieczystej został Pan wpisany jako współwłaściciel w dniu 26.01.2000r.Postępowanie o uregulowanie stanu prawnego części nieruchomości wydzielonej z działki pod gminną drogę publiczną, zostało wszczęte 11.06.2001r., natomiast w dniu 25.02.2003r. zwrócił się Pan o wypłatę odszkodowania z tytułu utraty własności gruntu.

Zdaniem podatnika, uzyskany przychód z tytułu odszkodowania za grunt nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że otrzymane odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach