P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40-DF2/415-22/VII/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. US40-DF2/415-22/VII/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60) oraz art. 10 ust. 2 pkt 2 i art. 24 ust.3 pkt 3 ustawy z ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz § 27 -29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 04 lutego 2005 r. przesłanego do tutejszego organu podatkowego zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście pismem z dnia 06 kwietnia 2005 roku - wpływ w dniu 07 kwietnia 2005 r. - w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


p o s t a n o w i ł


- podzielić Pani stanowisko w sprawie przekazania do spółki towarów handlowych w formie aportu oraz sposobu udokumentowania niepieniężnego aportu.


U Z A S A D N I E N I E


    W dniu 04 lutego 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych, (powyższy wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych został przesłany przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście pismem z dnia 06 kwietnia 2005 r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 07 kwietnia 2005 r.) który to wniosek zawierał następujące pytania:
    1.Jak prawidłowo udokumentować wniesiony do nowej spółki aport niepieniężny? / pytanie nr 2 /
    2.Czy protokół zdawczo - odbiorczy będzie równocześnie remanentem początkowym w spółce? / pytanie nr 3 /

Stan faktyczny: Z przedstawionego w Pani piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu tj. sklep ( "........"). W roku 2005 zamierza Pani ww. działalność gospodarczą przekształcić w spółkę cywilną, która będzie prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie co dotychczas, przy wykorzystaniu składników majątku Pani firmy tj. towaru handlowego oraz środków trwałych wniesionych do spółki aportem.

    Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:
    zdaniem Strony:
    1.dokumentem potwierdzającym wniesiony do spółki aport jest spis zdawczo - odbiorczy z dokładnym wyszczególnieniem ilości metrów i cen nabycia towarów
    2.protokół zdawczo - odbiorczy będzie równocześnie remanentem początkowym w spółce, gdyż cały towar zostanie objęty powyższym spisem i przekazany do spółki i z tym wkładem towarów spółka rozpocznie swoją działalność.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:Kwestię przeprowadzenia remanentu regulują szczegółowo przepisy § 27-29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475). Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, braków i odpadów, wyrobów gotowych, zwanego spisem z natury, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnik, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Spis z natury zgodnie z § 28 ust. 2 w/w rozporządzenia powinien zawierać co najmniej: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników objętych spisem, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego ceną jednostkową, łączna wartość spisu z natury, klauzulę "spis zakończono na pozycji....", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu.
Spis powinien obejmować także towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza jego zakładem, a także towary obce znajdujące się w zakładzie. Towary obce nie podlegają jednak wycenie i wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie z podaniem czyją stanowią własność - § 28 ust. 3 w/w rozporządzenia.
Zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli m. in. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki objęte remanentem. Dotychczasowa działalność prowadzona jako firma jednoosobowa będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez nowo powstały podmiot. Tak więc remanent ten nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym i będzie stanowił remanent początkowy w spółce cywilnej.
Powyższy spis z natury, będący elementem protokołu zdawczo - odbiorczego będzie jednocześnie dokumentował wniesienie aportu niepieniężnego, zgodnie z treścią umowy spółki cywilnej - będzie jednocześnie remanentem początkowym w spółce cywilnej. Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola