Uczestnicy Spółki jawnej wnioskiem z dnia 24.01.2005r. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościanie o udzielenie w trybie art. 14a ustawy... - Interpretacja - BD-G/415-25/05/P

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. BD-G/415-25/05/P, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Uczestnicy Spółki jawnej wnioskiem z dnia 24.01.2005r. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościanie o udzielenie w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka, środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznacza m. in. na pomoc indywidualną dla zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

W ramach tych świadczeń Spółka wypłaca należności określone jako ?wczasy pod gruszą? dla osób niepełnosprawnych, które zalicza do wypoczynku zorganizowanego w innych formach. Pytanie dotyczy kwestii: czy ww. świadczenie jako pomoc indywidualna udzielona nie pełnosprawnym pracownikom, na zorganizowany we własnym zakresie wypoczynek należy zakwalifikować jako zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawców wypłata przedmiotowego świadczenia niepełnosprawnym pracownikom jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust 1 pkt 27 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie postanowieniem z dnia 25.03.2005r. Nr PD/415-1/05, uwzględniając stan prawny obowiązujący w dniu jego wydania, udzielił pisemnej interpretacji w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku uznając stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych ? stwierdzam, iż przedstawione stanowisko organu podatkowego rażąco narusza obowiązujące prawo.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych ? stwierdzam, iż przedstawione stanowisko organu podatkowego rażąco narusza obowiązujące prawo.

Stosownie do treści przepisu art.21 ust.1 pkt 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczenie osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe zasady wykorzystywania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), tryb ustalania zakładowego regulaminu, wykorzystania tych środków oraz wysokość i zasady udzielania pomocy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zm.).

Zgodnie z przepisami § 2 pkt 12 lit. f cytowanego rozporządzenia ? środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (...) przeznaczone są na pomoc indywidualną na odpłatność za dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających, wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. Przy czym zgodnie z § 3 pkt 3 ww. rozporządzenia wysokość przyznawanej pomocy indywidualnej, o której mowa w § 2 pkt 12 uzależnia się od sytuacji materialnej i losowej osoby niepełnosprawnej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeśli środki z ZFRON przeznaczone na pomoc indywidualną niepełnosprawnych pracowników wypłacane są przez zakład pracy chronionej zgodnie z przepisami § 2 pkt 12 lit. f i § 3 pkt 3 cytowanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, to korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem tzw. ?wczasy pod gruszą? uznane są również za formę wypoczynku.

Izba Skarbowa w Poznaniu