POSTANOWIENIENa podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po r... - Interpretacja - 1424/2150/4111/415/15/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. 1424/2150/4111/415/15/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 6 ust. 4 w zw. z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu .... do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek P. ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż od 03.12.2004r. na mocy prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego orzeczono separację Pani ... a jej mężem. Na utrzymaniu Wnioskodawczyni pozostaje dwoje małoletnich dzieci: syn w wieku lat 17 i córka w wieku 16 lat. Obydwoje uczą się w liceum. W 2004r. dzieci nie osiągnęły żadnych własnych dochodów. Pani ... w 2004r. osiągała dochody opodatkowane na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów, nie była więc podatnikiem podatku liniowego. Ponadto nie była podatnikiem zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.

Wobec Pani .... nie toczy się za 2004r. kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym;

Zdaniem Strony zgodnie z przepisem art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje jej prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2004r. na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
W myśl przepisu art. 6 ust. 4 w/w ustawy od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż podatnik może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:
#61656; podatnik jest osobą samotnie wychowującą dzieci,
#61656; podatnik samotnie wychowuje dzieci w roku podatkowym,
#61656; dzieci należą do jednej z trzech kategorii wymienionych w cytowanym przepisie,
#61656; dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie łączy się z dochodami opodatkowanymi w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
#61656; wniosek o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci został wyrażony w zeznaniu podatkowym złożonym w ustawowym terminie;

Za osobę samotnie wychowującą dzieci, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 5 w/w ustawy, uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.Podatniczka na mocy prawomocnego wyroku Sadu Okręgowego z dnia 03.12.2004r. pozostaje w separacji ze swoim mężem. Tak więc w świetle przytoczonego przepisu Podatniczka jest osobą samotnie wychowującą dzieci.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci "w roku podatkowym". Dlatego z preferencyjnego opodatkowania mogą skorzystać osoby, które samotnie wychowywały dziecko tylko przez część roku podatkowego. Dotyczy to takich osób, które w trakcie danego roku podatkowego uzyskały status osoby samotnie wychowującej dziecko tj. owdowiały, rozwiodły się lub uzyskały orzeczenie o separacji, jak również osób, które w ciągu roku utraciły status osoby samotnie wychowującej dziecko, gdyż wstąpiły w związek małżeński.
Wnioskodawczyni pozostaje w separacji od 03.12.2004r. i od tego dnia przysługuje jej status osoby samotnie wychowującej dzieci.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy osoby samotnie wychowujące w roku podatkowym dzieci małoletnie mogą skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania przewidzianego w tym przepisie.
Podatniczka wychowuje samotnie dwoje małoletnich dzieci: syna w wieku lat 17 i córkę w wieku lat 16.

Należy wskazać, iż opodatkowanie w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci w roku podatkowym jest wyłączone, zgodnie z art. 6 ust. 8 w/w ustawy, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c (tj. opodatkowanie podatkiem liniowym) ustawy lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Powyższe wyłączenie nie dotyczy podatników, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym - art. 6 ust. 9 ustawy.

Podatniczka w 2004r. prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów. Nie była więc podatnikiem podatku liniowego, nie miała do niej również zastosowania ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast jej dzieci w 2004r. nie uzyskały żadnych dochodów. Tak więc w przedmiotowej sprawie nie zachodzi przesłanka negatywna wskazana w art. 6. ust. 8 w/w ustawy.

W związku z powyższym, na podstawie powołanego przepisu art. 6 ust. 4 ustawy, przysługuje Pani prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2004r. na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Niezbędnym warunkiem do skorzystania z tego uprawnienia, zgodnie z ust. 10 cytowanego przepisu, jest jednak wniosek wyrażony przez Panią w zeznaniu podatkowym złożonym w ustawowym terminie tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Za 2004r. do 02.05.2005r.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest prawidłowe.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w/w ustawy na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.
Otrzymują:
1. Adresat.
2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Radomiu
4. a/a - 2 egz.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu