Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wg. daty stempla pocztowego z dnia 03.10.2005 r. ( wpływ do tut. urzędu w dniu 05.10.2005 r.) , ostat... - Interpretacja - NP-423/3/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. NP-423/3/5/05, Urząd Skarbowy w Czarnkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wg. daty stempla pocztowego z dnia 03.10.2005 r. ( wpływ do tut. urzędu w dniu 05.10.2005 r.) , ostatecznie uzupełniony w dniu 14.10.2005 r. , w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, że Spółka z o.o. zorganizowała imprezę dla pracowników spółki i ich rodzin z okazji 60-lecia uruchomienia wodociągów w mieście. Zdaniem Spółki , spotkanie to wywarło korzystny wpływ na atmosferę w pracy , współpracę pracowników i wyniki pracy . Koszty zorganizowania tej imprezy zostały w całości sfinansowane ze środków obrotowych Spółki .

Spółka stoi na stanowisku , że wydatki związane z organizacją imprezy są pośrednio związane z przychodami Spółki i wiążą się z całokształtem funkcjonowania spółki . Poniesione wydatki na zorganizowanie imprezy dla załogi i ich rodzin nie mieszczą się w katalogu wydatków związanych z działalnością socjalną , o których mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych . Nie zostały więc wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

W związku z powyższym , zdaniem Spółki koszty poniesione na zorganizowanie ww. imprezy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów .

Zagadnienie, o którym mowa w złożonym zapytaniu znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) .

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku , kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 .

Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku , że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów pod warunkiem , że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą , a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu . Z powyższego uwarunkowania wynika , że o zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydują dwie przesłanki :

- bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą ,

- wpływ na wielkość osiągniętego przychodu .

I tylko to kryterium przesądza o podatkowej kwalifikacji wydatków jako kosztu uzyskania przychodów. Jednocześnie nadmienia się, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia i wykazania istnienia związku pomiędzy przychodem, a poniesionymi kosztami uzyskania.

W świetle powyższego do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć również tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, jak też wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników .W ramach tych wydatków nie mieszczą się jednak wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania okolicznościowego dla pracowników i ich rodzin.

Reasumując , w świetle powyżej przytoczonych przepisów , zdaniem tut. organu podatkowego wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy z okazji 60 - lecia uruchomienia wodociągów w mieście dla pracowników spółki i ich rodzin nie mają bezpośredniego wpływu na wielkość osiągniętego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej i nie mogą być one uznane za koszt uzyskania przychodów . Zatem stanowisko wyrażone przez Spółkę we wniosku należy uznać za nieprawidłowe .

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Urząd Skarbowy w Czarnkowie