POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-924/05/FW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. DF/415-924/05/FW, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie :

czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej wydatki poniesione na zabudowę pomieszczenia adoptowanego z powierzchni części przedpokoju na kuchnię szafkami stojącymi i wiszącymi

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego sprawy wynika, że strona dokonała zabudowy pomieszczenia wygospodarowanego z powierzchni przedpokoju przeznaczonego na kuchnię, określonego przez stronę jako wnęka. Powyższe pomieszczenie zostało wyposażone w stojące i wiszące szafki zamontowane na stałe oraz lodówkę, kuchnię i szafkę pod zlewozmywak.

Zdaniem strony wydatki poniesione na zabudowę kuchni podlegają odliczeniu od podatku w ramach remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do art. 27a ust. 6 wyżej cytowanej ustawy wysokość wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Jednocześnie stosownie do treści art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ) wydatki, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym ( w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku ) stanowi, że Minister właściwy do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi w drodze rozporządzenia, zakres i rodzaje wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i w ust. 4, mając na uwadze w szczególności konieczność zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Zakres przedmiotowej ulgi remontowej wyznacza rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156, poz. 788 z dnia 30.12.1996r ). W załączniku Nr 2 powyższego rozporządzenia określono wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Odliczeniu podlegają między innymi wydatki poniesione na zakup pozostałych elementów ( pkt 1 ppkt 7) np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników. A zatem do robót wchodzących w zakres remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego można zaliczyć wykonanie trwałych elementów, stanowiących część składową lokalu mieszkalnego. Nie należą natomiast do nich wydatki na zakup urządzeń i elementów wchodzących w skład wyposażenia mieszkania, a więc wszelkie przedmioty stanowiące indywidualne wyposażenie, takie jak : szafki kuchenne wiszące i stojące oraz lodówka.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że na wykonaną zabudowę kuchni składają się zamontowane na stałe szafki wiszące i stojące.

W związku z powyższym mając na uwadze powołany stan prawny wydatki z tytułu nabycia mebli kuchennych nawet w przypadku gdy są robione i montowane na zamówienie tak by zabudowały w sposób ciągły i trwały pomieszczenie nie zalicza się do wydatków objętych ulgą podatkową, a tym samym nie podlegają odliczeniu od podatku.

Natomiast w świetle powyższego odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego na podstawie wyżej cytowanego rozporządzenia podlegają wydatki poniesione na zakup i montaż kuchenki elektrycznej, gazowej czy elektryczno - gazowej oraz szafki pod zlewozmywak stanowiącej obudowę zlewozmywaka.

Odliczenie to uwarunkowane jest udokumentowaniem poniesionych wydatków fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku