POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-30/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. DF/415-30/05, Urząd Skarbowy w Kościerzynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r Dz.U. Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Państwa (...) z dnia 06.10.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przekształcenia dotychczasowej formy opodatkowania w spółkę kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Małżonkowie wspólnie prowadzą działalność gospodarczą pod nazwą (...) w formie tzw. "spółki małżeńskiej" ( bez zawiązania umowy spółki cywilnej). Podatnikiem VAT jest Pan (...), który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT. Wnioskiem z dnia 06.10.2005r małżonkowie zwrócili się o interpretację przepisów dotyczących przekształcenia dotychczasowej formy prowadzenia działalności w spółkę kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie zostanie przeniesiony cały majątek istniejącego podmiotu gospodarczego.

Czy w takim przypadku powstanie obowiązek w podatku dochodowym.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatników przekształcenie nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Ocena stanu prawnego

Przepisy nie przewidują formy "przekształcenia" tzw. spółki "małżeńskiej" w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nastąpi likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną i powstanie nowy podmiot gospodarczy tj. spółka z o.o.

Spółka z o.o. będzie miała własny majątek, odrębny od majątku wspólników tworzących tę spółkę. Na majątek jej składać się będzie m.in. "wszelkie mienie wniesione jako wkład". Określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartości jest niezbędnym elementem umowy spółki.

Jeśli więc spółka kapitałowa z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami będą małżonkowie, ma działać na bazie majątku wykorzystywanego dotąd w działalności prowadzonej przez oboje małżonków, to powinien on być wniesiony jako wkład do tej spółki.

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej sporządza się spis z natury pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi.

Z brzmienia art.24 ust.3 ustawy dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wynika, że w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Jednocześnie art.24 ust.3 pkt 3 powołanej wyżej ustawy stanowi, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.

Oznacza to, że wniesienie składników majątku objętych remanentem w formie wkładu lub aportu do powstałej spółki z o.o. nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art.24 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z brzmienia art.17 ust.1 pkt 9 ustawy dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Natomiast art.21 ust.1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W rozumieniu art. 55.#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie stwierdza, że w przypadku małżonków jeżeli przedmiotem wkładu do spółki będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55.#185; Kodeksu cywilnego, to zgodnie z art.21. ust.1 pkt 109 ustawy dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa wolna jest od podatku dochodowego.

Urząd Skarbowy w Kościerzynie