POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1432/IPDG PS/415/427/ 84 /14 /05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2005, sygn. 1432/IPDG PS/415/427/ 84 /14 /05, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje jako nieprawidłowe, stanowisko Strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ).

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 29.09.2005r.( wpływ 03.10.2005r. ) uzupełnionym w dniu 21.11.2005r. o należną opłatę skarbową oraz własne stanowisko w sprawie , zwróciła się Pani na podstawie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:
W dniu 17.12.2004r. dokonała Pani wraz z małżonkiem sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku w Piasecznie.

Strony ustaliły cenę sprzedaży na kwotę 195.000zł. z czego kwota 10.000zł. została uiszczona przez kupujących przed podpisaniem aktu notarialnego.

Przedmiot sprzedaży małżonkowie XXX nabyli , na zasadach wspólności ustawowej w 2001r.

W stosownym oświadczeniu złożonym w dniu 23.12.2004r. w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie zobowiązała się Pani do wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży w całości w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na cele określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) tj.:
- częściową spłatę kredytu zaciągniętego w październiku 2004r. w Bank S.A. w Warszawie na zakup działki gruntu położonej w Łomiankach , zabudowanej budynkiem mieszkalnym do wykończenia ,
- prace wykończeniowe zakupionego przed datą sprzedaży budynku mieszkalnego.

Pytanie Strony:
Czy przesłanki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spełniają :
1. spłaty rat kredytu ( kapitał + odsetki ) wpłacane do banku przez okres 2 lat licząc od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego w Piasecznie,
2. dodatkowe wpłaty a konto kredytu ( poza ustalonymi miesięcznymi ratami kredytowymi ),
3. faktury z tytułu prac wykończeniowych w zakupionym budynku mieszkalnym.

Stanowisko Strony:
Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy z 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione ze zryczałtowanego 10% podatku dochodowego są przychody ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu, a także odsetek od kredytu zaciągniętego na cele określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) w/w ustawy w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , w tym również spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży na nabycie gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym oraz jego remont .

Zwolnienie to według Pani obejmuje wydatki poniesione z tytułu :
1. wpłaty rat kredytu ( kapitał + odsetki ) wpłacane do banku przez okres 2 lat licząc od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego w Piasecznie,
2. dodatkowe wpłaty a konto kredytu ( poza ustalonymi miesięcznymi ratami kedytowymi) ,
3. wpłaty rat kredytu ( kapitał + odsetki ) wpłacane do banku przed datą sprzedaży lokalu mieszkalnego (2 raty ),
4. wszelkie koszty ,,okołokredytowe" - prowizja banku, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego kredytu na rzecz banku, płatne z góry za 5 lat
5. inne opłaty związane z zakupem domu, które powstały przed sprzedażą lokalu mieszkalnego , takie jak:
- zadatek do umowy przedwstępnej na zakup domu,
- prowizja za pośrednictwo przy zakupie nieruchomości w Łomiankach,
- taksa notarialna , opłata za wniosek wieczystoksięgowy, podatek od czynności wieczystoprawnych , opłata sądowa za wpis do hipoteki
6. faktury z tytułu prac wykończeniowych zakupionego budynku mieszkalnego

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:
Na mocy przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit a) i e) ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. zwolniony jest z opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym przychód ze sprzedaży stanowiącego odrębną własność lokalu mieszkalnego, dokonanej w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c) w/w ustawy
a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży między innymi na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej :
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, a także :
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa powyżej ( art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Przychód ze sprzedaży pomniejszają koszty odpłatnego zbycia: koszty pośrednictwa sprzedaży, opłata notarialna, opłata sądowa i opłata skarbowa - w wysokości faktycznie poniesionej przez sprzedającego.

W określonym stanie faktycznym zwolnieniem, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) w/w ustawy może być objęty również przychód w kwocie 10.000zł., uzyskany na poczet przyszłej ceny sprzedaży ( zadatek, zaliczka ) jeżeli jego otrzymanie przez Panią zostanie udokumentowane w sposób przyjęty w obrocie cywilnoprawnym (umowa przedwstępna).

Na gruncie prawa podatkowego ciężar udowodnienia faktu wydatkowania przychodu ze sprzedaży w terminie i na cele określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.) i e) w/w ustawy spoczywa na Pani , jako wywodzącej z danego faktu skutek prawny w postaci ulgi podatkowej. Dowodem takim w odniesieniu do prac wykończeniowych dot. zakupionego budynku mieszkalnego będą faktury, rachunki i przelewy.

Natomiast zamknięty katalog wydatków, zawarty w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) nie obejmuje wydatków, stanowiących koszty,,okołokredytowe" - prowizja banku, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego kredytu na rzecz banku, płatne z góry za 5 lat.

Przesłanek zawartych w w/w przepisie nie spełniają również - co do terminu -jako poniesione przed datą sprzedaży wydatki związane z zakupem domu , które powstały przed sprzedażą lokalu mieszkalnego , takie jak:
- zadatek do umowy przedwstępnej na zakup domu,
- prowizja za pośrednictwo przy zakupie nieruchomości w Łomiankach,
- taksa notarialna , opłata za wniosek wieczystoksięgowy, podatek od czynności wieczystoprawnych, opłata sądowa za wpis do hipotekio ile zostały poniesione przed datą otrzymania zadatku lub zaliczki w kwocie 10.000zł. na poczet ceny sprzedaży lub w części przekraczającej tę kwotę.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży, jest wyłącznie wydatkowanie tegoż przychodu w terminie i na cele zawarte w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) w/w ustawy.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany nie może potwierdzić w pełni stanowiska Pani w przedmiotowej sprawie.

Organ podatkowy wyjaśnia, że przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle z wyłączeniem wykładni rozszerzającej.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ II instancji.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany