POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1419/UPO-415-211/05/AZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. 1419/UPO-415-211/05/AZ, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a §1-4 w związku z art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa /t. j.Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji odnośnie tytułu prawnego do lokalu uprawniającego do skorzystania z ulgi remontowej oraz dokumentacji wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatniczka podpisała przedwstępną umowę sprzedaży oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Przedmiotem w/w umowy było wybudowanie i sprzedaż lokalu mieszkalnego.Zgodnie z w/w umową przekazanie lokalu nastąpi w formie pisemnego protokołu odbioru. Z dniem podpisania protokołu odbioru lokalu kupujący wchodzi w jego posiadanie. Ponadto strony zobowiązane są do zawarcia przyrzeczonej umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziałem we współwłasności działki gruntu i stosownym udziałem w nieruchomości wspólnej w stanie wolnym od obciążeń, roszczeń i praw osób trzecich, w terminie nie później niż do dnia 30.06.2006 r. Na nieruchomości zostanie ustanowiona współwłasność ułamkowa, po #189; dla każdego kupującego. W dniu 25.X.2005 r. nastąpiło podpisanie protokołu odbioru, w którym wymieniono nieliczne zastrzeżenia co do lokalu, które zostały usunięte. Ostateczne podpisanie protokołu odbioru bezusterkowego nastąpiło w dniu 2 listopada 2005 r.

Przedmiot interpretacji: Podatniczka zwróciła się o interpretację przepisów prawa, czy zgodnie z ww. opisanym stanem faktycznym, protokół zdawczo-odbiorczy jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, którego posiadanie uprawnia do skorzystania z ulgi remontowej. Czy faktury uprawniające do skorzystania z odliczenia ,powinny być wystawione na imię i nazwisko podatniczki oraz jej adres stałego zameldowania?

Stanowisko Wnioskodawcy: Powołując się na pismo Ministra Finansów nr PB5/MC-068-528-2125/03 podatniczka uważa, iż protokół zdawczo-odbiorczy jest tytułem prawnym do lokalu. Ponadto z uwagi na to, iż, nie jest zameldowana w nowo wybudowanym lokalu, faktury dokumentujące poniesione wydatki mieszkaniowe winny zawierać aktualny adres zamieszkania.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2005 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1956). Jak stanowi ten przepis, wydatki o których mowa w art. 27a) ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a) pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego-budynku lub lokalu mieszkalnego(...).

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. Tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może stanowić również umowa o budowę lokalu mieszkalnego zawarta pomiędzy developerem a jej członkiem, pod warunkiem, że umowa ta zawiera klauzulę, z której wynikają zobowiązania stron odnośnie przedmiotu umowy. W sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego nie zobowiązuje developera do oddania klientowi lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem własności na jego rzecz, natomiast przekazanie lokalu mieszkalnego nie nastąpiło protokolarnie, a klient może wykonywać w mieszkaniu dalsze prace dopiero po protokolarnym odbiorze, to należy uznać, iż w takim przypadku posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

W dniu 2.11.2005 r. strony umowy, tj. Developer, Podatniczka i Pan X podpisali protokół zdawczo-odbiorczy i potwierdzli wykonanie wzajemnych zobowiązań w umowie. Tym samym uzyskała Pani tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, uprawniający do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej w 2005 r. Wysokość wydatków na cele remontowo-modernizacyjne ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku (art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy). Zgodnie z par. 35 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 ze zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem par.37, powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,(...).

Mając na względzie treść powyższego przepisu należy stwierdzić, że ustawodawca nie określił cech szczególnych adresu jaki winna zawierać faktura, stąd biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny, faktury potwierdzające wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego powinny zawierać Pani adres zamieszkania aktualny w dniu dokonania zakupu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku