Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) ko... - Interpretacja - PDII-415-37-2/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2003, sygn. PDII-415-37-2/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23. W związku z powyższym podatnik osiągający w roku podatkowym przychody z tyt. prowadzenia działalności, ma prawo zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki związane ze źródłem przychodów poniesione w danym roku podatkowym. Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, iż o możliwości zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu decyduje wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskanym przychodem.

Zwrot "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z wniosku Pana oraz z dokumentów będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, że prowadzi Pan Kancelarię Komornika Sądowego, zatrudniając obecnie siedmiu pracowników. Zakup przyrządów do ćwiczeń sportowych zgodnie z Pana oświadczeniem będzie służył celom zwiększenia tężyzny fizycznej pracowników zatrudnionych w Pana Kancelarii Komornika Sądowego, zatem nie będzie miał związku z wielkością ściąganego bądź możliwego do osiągnięcia przychodu z tytułu prowadzonej przez Pana działalności.

W związku z powyższym wydatków poniesionych na zakup sprzętu do ćwiczeń sportowych w Pana przypadku nie można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu