Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zwane... - Interpretacja - IPD3/415-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. IPD3/415-12/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o pdof", źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziały w nieruchomości,
  2. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o pdof, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Stosownie zaś do treści art. 30b ust. 2 pkt. 1 ustawy o pdof, dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38.

Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o pdof stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie akcji, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Z powyższego wynika, że do kosztów, lecz dopiero z chwilą sprzedaży akcji, zalicza się wszelkie koszty, które warunkują nabycie akcji.

Przy nabyciu akcji w drodze darowizny element wydatku czy kosztu poniesienia nie występuje. Nie ma zatem kosztu uzyskania przychodu. Skoro w świetle art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem art. 23, to nie może budzić wątpliwości, że przy nabyciu akcji w drodze darowizny takie koszty nie występują.

Uzyskany przychód jest dochodem. A zatem w przypadku sprzedaży akcji nabytych w drodze darowizny opodatkowaniu podlega kwota uzyskana ze sprzedaży pomniejszona w Pana przypadku tylko o prowizję pobraną przez Biuro maklerskie.

Chcąc złagodzić skutki podatkowe wynikające z takiego rozwiązania ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt. 105 ustawy o pdof).

Na podstawie art. 30b ust. 5 ustawy o pdof dochodów ze sprzedaży akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c, zgodnie zaś z art. 45 ust. 1a ustawy o pdof, po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (PIT-38).

Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach