W odpowiedzi na pismo z dnia 21.08.2003 r. (data wpływu do organu podatkowego 25.08.2003 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu pr... - Interpretacja - US.III.415/61/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.09.2003, sygn. US.III.415/61/03, Urząd Skarbowy w Kętrzynie

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.08.2003 r. (data wpływu do organu podatkowego 25.08.2003 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów podatkowych w kwestii zwolnień od zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat od zakupu Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje.

W złożonym zapytaniu podają Państwo, że w roku 2002 kupili mieszkanie, nowe w stanie surowym z garażem. Na zakup powyższej nieruchomości zaciągnięto kredyt mieszkaniowy w PKO BP w wysokości ok. 85.000,00zł. Obecnie chcą Państwo dokonać sprzedaży mieszkania i garażu za cenę 90.000,00zł., a uzyskany przychód wydatkować na spłatę zaciągniętego kredytu, który aktualnie wynosi ok. 92.000,00zł. W związku z tym pytają się Państwo, jaką kwotę podatku powinni wpłacić na konto Urzędu i jaka kwota będzie stanowiła przychód ze sprzedaży powyższej nieruchomości.

Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję, że:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z ust. 2 pkt. 3 art. 10 cytowanej ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia praw majątkowych lub rzeczy będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 , jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5- ciu lat będzie kwota uzyskana ze sprzedaży, zgodnie z aktem notarialnym, pomniejszona o koszty sprzedaży, jeżeli koszty sporządzenia umowy poniosą Państwo.

Podatek od przychodu, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, ze przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w/w ustawy.

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c):

  1. w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
  3. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
  4. w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
  5. w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Zatem jeżeli dokonają Państwo odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego i garażu mogą skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a)-e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile wydatkują uzyskany przychód w okresie dwóch lat na wskazane wyżej cele.

Urząd Skarbowy w Kętrzynie