P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/BF/415-40/GJ/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. 1421/BF/415-40/GJ/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 14ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 47 c/, art. 22 ust. 3a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w związku z Pana wnioskiem z dnia 21.10.2005r. / data wpływu do tut. Organu - 03.11.2005r. / w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym refundacji wywozowej i sposobu rozliczenia kosztów sfinansowanych z refundacji , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w zakresie eksportu produktów rolnych. W związku z dokonanym eksportem towarów otrzymuje refundację od Agencji Rynku Rolnego. Czy otrzymana refundacja jest zwolniona od podatku dochodowego? Czy otrzymanie refundacji spowoduje obowiązek korekty w kosztach w części, w jakiej dotacja pokrywa koszty działalności?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przychód w zakresie dotacji jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odnośnie kosztów zastosowanie mają przepisy mówiące o proporcjonalnym rozliczaniu kosztów zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./ generalnie przychodem z działalności gospodarczej są m. in. dotacje i subwencje. Mimo, że w powyższym przepisie nie został bezpośrednio użyty zwrot " refundacje" to jednak należy uznać , iż jest on zbieżny z wymienionym w tym przepisie sformułowaniem "dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków", które stanowią przychód z działalności gospodarczej. Jednocześnie ustawodawca wśród zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ust 1 ustawy

-w pkt 47c zwolnił od podatku dochodowego kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca otrzymuje refundacje z tytułu eksportu produktów rolnych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.

Agencja Rynku Rolnego powołana do życia w 1990r. jest państwową jednostką organizacyjną realizującą interwencyjną politykę rolną państwa w celu stabilizowania rynku produktów rolnych i żywnościowych. Działalność Agencji w zakresie dopłat unormowana jest w art. 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych / Dz. U. nr 42, poz. 386 z późn. zm./, który stanowi, iż Agencja Rynku Rolnego administruje obrotem z zagranicą towarami rolnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności przez : naliczanie i wypłacanie refundacji wywozowych, wydawanie i rozliczanie pozwoleń na przywóz i wywóz, wydawanie dokumentów wymaganych do naliczania i wypłacania refundacji. Refundacja wywozowa jest formą dopłaty, która pokrywa częściowo lub całkowicie , różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Biorąc powyższe pod uwagę przychód uzyskany w formie refundacji będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47 c ustawy. Wnioskodawca nie uwzględnia powyższego przychodu przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

Ponadto nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z refundacji - art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli wydatki i koszty zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to po otrzymaniu dopłat z Agencji , należy je pomniejszyć w części bezpośrednio sfinansowanej z refundacji. Jeżeli część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania a podatnik ponosi koszty w zakresie obu rodzajów dochodów i nie można ustalić kosztów uzyskania przydających na poszczególne części dochodu stosuje się zasadę określoną w art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli zasadę proporcjonalności .Koszty ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody wyłączone z opodatkowania w ogólnej kwocie przychodów.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego zgadza się generalnie ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym refundacji wywozowej, ale przytoczone przez niego przepisy prawa podatkowego oraz argumentacja nie mają w przedmiotowej sprawie zastosowania .

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia / art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie