Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka, na wniosek pracownicy dofinansowała jej legitymację kolejową upoważniającą d... - Interpretacja - 1472/DPC/415-99/05/PK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. 1472/DPC/415-99/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka Spółka, na wniosek pracownicy dofinansowała jej legitymację kolejową upoważniającą do zniżkowego zakupu biletów kolejowych. Zakup nastąpił w grudniu 2005r. Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowym przypadku będzie miał zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż wolna od podatku jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. W związku z tym Spółka uważa, iż z tego tytułu nie ciążą na niej obowiązki płatnika.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego, o ile wynikają one z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Przepisy te są zawarte w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 175 z 2002r. poz. 1440 ze zm.). Art. 1b ust. 1 tej ustawy stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do osób odbywających podróż na podstawie wykupionych od przewoźnika na rzecz tych osób legitymacji lub biletów uprawniających do ulgowych przejazdów, z zastrzeżeniem art. 5a. Zastrzeżenie to dotyczy nabywania przez gminę biletów miesięcznych dla dzieci, a więc nie ma zastosowania w przedmiotowym przypadku.

Z powyższego wynika, iż przepis art. 21 ust 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatkowej uzależnia zwolnienie od faktu podlegania tych świadczeń przepisom ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ponieważ ustawa ta nie ma zastosowania do przedmiotowych świadczeń wypłacanych przez Spółkę to nie będzie miało do nich zastosowania także zwolnienie zawarte w ustawie podatkowej. W związku z tym świadczenia te będą stanowiły dla pracownicy przychód ze stosunku pracy w momencie poniesienia wydatku przez Spółkę, a więc w 2005r.

Z tytułu świadczeń ze stosunku pracy na Spółce ciąża obowiązki płatnika zawarte w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie