Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymał Pan w październiku 2004 r., od byłego pracodawcy odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania... - Interpretacja - US33/NL/LF/II/415-1/05/BC

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.01.2005, sygn. US33/NL/LF/II/415-1/05/BC, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymał Pan w październiku 2004 r., od byłego pracodawcy odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie zawartej ugody przed sądem. Stanowisko Pana w sprawie uznaje otrzymane na podstawie ugody odszkodowanie, za nie stanowiące dochodu i tym samym nie podlegające opodatkowaniu. Motywuje Pan to twierdzeniem, iż zawarcie ugody stanowi znaczną stratę finansową, gdyż wnosił Pan w pozwie o przywrócenie do pracy i odszkodowanie, a otrzymał - jedynie odszkodowanie.

Ustosunkowując się do przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów stoi na stanowisku, iż odszkodowanie niewątpliwie stanowi dochód, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. ) i podlega regulacji art. 9 tejże ustawy, który stanowi, iż opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Należy zauważyć, iż nie wszystkie odszkodowania, mimo, iż stanowią dochód, podlegają opodatkowaniu. Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. a-g tego przepisu, tj. m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód ( lit. g ). Z kolei, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b tejże ustawy, wolne od podatku są inne odszkodowania ( czyli inne niż te, których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tychże ), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej, do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Ze względu na fakt, iż wysokość i zasady ustalania otrzymanego przez Pana odszkodowania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, t.j. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy ( Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), podlega ono regulacji art. 21 ust. pkt 3. Przepis ten w lit. g wyłącza ze zwolnienia odszkodowania, wynikające z zawartych umów lub ugód.

W związku z powyższym, stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe, a co za tym idzie odszkodowanie otrzymane przez podatnika zakwalifikować jako podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowiące przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów